Byl souzen za smrt 4 milionů lidí: Příběh válečného zločince jménem Hideki Tódžó, který vydal rozkaz k útoku na Pearl Harbor

Japonsko bylo za druhé světové války mocností a spojencem Německa. Ovládalo velkou část Asie a Pacifiku a dopustilo se řady válečných zločinů.

i Zdroj fotografie: Takesan / Creative Commons / Public Domain
                   

Ačkoli hlavou Japonska byl a je císař, nelze ho zcela spojovat s tím, co ostrovní říše dělala v období druhé světové války a před ní. Výkonnou moc v Japonsku totiž měla vláda v čele s premiérem. Tím byl po většinu druhé světové války generál japonské armády Hideki Tódžó. Právě on stojí za většinou rozhodnutí, která Japonsko vehnala do války, a na jeho hlavu padá řada mrtvých a zločinů, jichž se japonští vojáci v té době dopouštěli.

Voják samurajského původu

Pocházel z nízko postavené samurajské rodiny s vojenskou minulostí. Jeho otec byl generálem japonské armády. Narodil se v Tokiu v roce 1884 a nakonec i on si zvolil vojenskou kariéru a absolvoval Japonskou vojenskou akademii. Byl součástí japonské expediční intervence v Rusku a posléze se stal vojenským atašé v Německu. Později pracoval v Japonsku a byl zastáncem modernizace ozbrojených sil.

V roce 1935 se stal velitelem policie Kenpeitai v Mandžusku, a o rok později se aktivně podílel na potírání stoupenců pokusu o převrat v Japonsku. V roce 1937 se stal náčelníkem štábu armády Kwangtung. Po incidentu na mostě Marca Pola vydal rozkaz k japonskému útoku, což znamenalo zahájení války mezi Čínou a Japonskem. Později byl jmenován náměstkem ministra války a nakonec zastával i post ministra.

Rozkaz k útoku na Pearl Harbor

V těchto funkcích se intenzivně podílel na přípravách války, na kterou se Japonsko dlouhodobě chystalo. Když Spojené státy začaly uplatňovat kvůli krokům Japonska embargo, a to především na ropné produkty, byl zastáncem linie na tento postup tvrdě odpovědět. Šance se mu naskytla poté, co byl po rezignaci premiéra Konoe v říjnu 1941 jmenován do čela vlády. Podařilo se mu císaře přesvědčit, že jediným východiskem je válka. Necelé dva měsíce po jeho jmenování japonská flotila zaútočila na Pearl Harbor.

iZdroj fotografie: Public Domain

Japonsku se v prvním období války velmi dařilo. Dokázalo obsadit mnohá území v Jihovýchodní Asii a Pacifiku. Tódžóovi to vyneslo neobyčejnou popularitu. V jeho rukou se soustředila naprostá většina moci v zemi. Situace se začala měnit po bitvě u Midway, i když jen velmi pomalu. Tódžó se naopak snažil plánovat ofenzivy tak, aby přinutil Čínu k míru, mohl se soustředit na Američany, a ty po velkých ztrátách přimět uzavřít mír a Japonsku ponechat dobytá území. Ale po sérii porážek musel v červenci 1944 odstoupit.

Generál odešel do penze a stal se svědkem potupné japonské kapitulace. Po ní generál Douglas MacArthur nařídil, aby byl Tódžó zatčen. Pokusil se spáchat sebevraždu, ale neúspěšně. Nakonec byl souzen mezinárodním vojenským tribunálem a za smrt 4 milionů lidí odsouzen k smrti. Celou dobu trval na tom, že vina je na něm a nikoli na císaři. Nakonec byl v prosinci 1948 krátce před svými 64. narozeninami popraven oběšením.

Jak moc lze zapojení Japonska do války dávat za vinu Tódžóovi?

Zdroj: Britannica
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články