Rok 1992 byl pro královnu Alžbětu II. jedním z nejhorších období. „Annus horribilis“ ji rozplakal i po letech

Konec manželství 3 ze 4 jejích dětí. Ponižující zprávy v tisku. Pikantní kniha a požár hradu Windsor. To všechno se jen přidalo k dalším tragédiím nešťastného roku.

i Zdroj fotografie: Julian Calder / Creative Commons / CC BY
                   

Královna Alžběta II. říkala roku 1992 „Annus horribilis“ neboli hrozný rok. Stalo se tak v proslovu, který oslavoval jejích 40 let vládnutí. Konkrétně prohlásila: 1992 není rok, na který budu vzpomínat s potěšením. Slovy jednoho z mých oblíbených zpravodajů se z něj stal Annus horribilis.“ Kromě již zmíněného také unikl telefonní hovor princezny Diany a Prince Charlese jejich milencům a milenkám. No zkrátka nic příjemného.

Rozvody a odloučení

Rok 1992 nepřál královským manželstvím. V březnu se královnin syn, princ Andrew, odloučil od Sarah Ferguson. Ta se v médiích objevila ještě v srpnu, kdy vyšla její polonahá fotka, na které jí líbal nohy americký podnikatel John Bryan, a to na jihu Francie. „Nejhorší na tom pro britskou veřejnost bylo, že byly přítomny i její malé dcery, a nedaleko se poflakoval policista placený z veřejných prostředků,“ uvedl bývalý zpravodaj BBC Michael Cole.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V dubnu se rozvedla jediná královnina dcera, princezna Anna. Manželství s Markem Phillipsem skončilo po 18 letech. A v prosinci se od Diany odloučil princ Charles, následník trůnu. Všechny tyto skandály se staly krmivem pro kritiky monarchie jako takové, jako byl Dennis Skinner. „Je nejvyšší čas zastavit tuhle šarádu přísahání věrnosti královně, jejím dědicům a následníkům. Hlavně proto, že čas od času ani nevíme, kdo to vlastně je.“

Požár na hradě Windsor

Dne 20. listopadu 1992 vypukl na hradě Windsor požár, který vydržel celých 15 hodin a způsobil škody za 47,5 milionu dolarů (1,2 miliardy Kč). Historický královský domov byl prvně postaven Vilémem Dobyvatelem v roce 1070. Cenné kusy umění a také nábytku byly zachráněny lidským řetězem. Ten zahrnoval personál hradu i prince Andrewa. Pro královnu to bylo devastující, protože tu strávila většinu dětství i dospívání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Považovala ho za svůj domov, protože tu strávila většinu 2. světové války,“ vysvětlil Cole. „Nebyla evakuována do Kanady.“ Královna Matka slavně uvedla: „Děti neodejdou beze mne. Já neodejdu bez krále. A král nikdy neopustí Anglii.“ Oheň obnovil zájem veřejnosti o náklady na udržování královské rodiny. Windsor vlastní koruna, ne přímo panovník. Otázka o placení nákladů tak opět rozvířila debatu o vztahu poplatníků a monarchů.

Chytrá opatření a komunikace s veřejností

Královna Alžběta II. ale zareagovala rychle. Aby uhradila náklady, otevřela pro veřejnost části Buckinghamu. Dalším chytrým tahem bylo její dobrovolné placení daně z příjmu. Od toho byla královská rodina osvobozena od roku 1937. Současně omezila seznam členů rodiny, jejichž život je placen parlamentem. „Vždycky věřila v to, aby šla s dobou,“ uvádí Cole. „Byla to tedy celková snaha o to, aby se rodina přiblížila reálnému životu.“

Tento hrozný rok zakončila milou prosbou. „Žádná instituce by neměla být osvobozena od podrobného zkoumání těmi, kteří jí dávají svou věrnost a podporu. Nemluvě o těch, kteří tak nečiní. Všichni jsme ovšem součástí stejné kostry naší společnosti. A kritický zájem dovede být stejně efektivní, pokud je proveden s trochou laskavosti, dobrého humoru a celkového porozumění.“ Přes všechny nepříjemnosti si tak udržela nadhled a vřelost.

Která událost z jejího života se vám při jméně královny vybaví?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články