Rusko nemůže opravit své tanky. TOW je totiž doslova spálí na popel

Protitankové rakety změnily charakter pozemních bitev. Posádky tanků může ohrozit i jediný voják, případně střely namontované na rychlém automobilu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Během druhé světové války začaly vznikat opravdu kvalitní přenosné protitankové zbraně, které pěchotě umožnily bojovat i s těmi nejtěžšími obrněnci. Vývoj pokračoval a tyto zbraně začaly mít nejen velké a účinné hlavice, ale byly přesně naváděné na cíl. Jednou z nejpoužívanějších střel se stala americká BGM-71 TOW, která zasáhla do řady konfliktů ve světě. V současnosti se používá i v bojích na Ukrajině.

Střely byly opakovaně vylepšené

Ačkoli Západ dodal na Ukrajinu řadu nejmodernějších přenosných protitankových zbraní, jako jsou NLAW nebo legendární střely Javelin, velmi užitečné jsou i TOW. A to i přesto, že jde o zbraň, která spatřila světlo světa již na konci 60. let a ve výzbroji je od roku 1970. Ovšem její rakety jsou nesmírně silné a spolehlivé, v průběhu let byly navíc modernizované, aby si dokázaly lépe poradit s reaktivním pancířem a měly lepší navádění.

Protože jde o starší typ střely, nejde o systém „vystřel a zapomeň“, jako například u Javelin. To je jeho nevýhoda. Znamená to totiž, že po celou dobu, po kterou střela letí k cíli, musí operátor cíl sledovat – je tedy vystaven nepřátelské palbě. Pokud ale udrží cíl v zaměřovači, je zásah v podstatě jistý. Samotná raketa je totiž naváděna po tenkém drátu. Vlastní systém pak dokáže spočítat polohu zaměřeného cíle a korigovat směr letu střely, která má vzadu speciální infračervený zářič sloužící k její lokalizaci.

iZdroj fotografie: Public Domain

Existuje několik variant střel. Buď bývají postaveny přímo na zemi, nebo se montují na vozidla či vrtulníky. Pozemní varianta má stativ, na který se umísťuje odpalovač střel. K němu je pak připojen sledovač sloužící k zaměření. Ten je použitelný jen za denního světla, ale je možné k němu přidat i noční zaměřovač. Nutná je i napájecí baterie. Do odpalovače se pak skládá vlastní zapouzdřená střela, zbraň je tedy opakovatelně použitelná.

Prorazí i velmi silným pancířem

Nejde ale o zbraň, která by se dala nějak snadno přenášet. Většina současných typů střel má hmotnost větší než 20 kilogramů. To je důvod, proč často bývá umísťována na vozidlech typu Humvee a další. Samotná bojová hlavice má kolem 6 kilogramů. Například BGM-71E si díky tomu poradí s reaktivním pancéřováním typu ERA, ale prorazí i pancíř o síle 900 milimetrů RHAe, což je více, než je síla pancéřování sovětských nebo ruských tanků. Často zde zapálí uskladněnou munici a tank doslova vyhoří. Její dolet je 3 750 metrů.

Rakety TOW byly poprvé použity za války ve Vietnamu v roce 1972, kdy byly nasazeny jak ve variantě namontované na vrtulníku, tak té pozemní. Známé je jejich nasazení v občanské válce v Sýrii, kde zničily mnoho tanků vládních sil. Střely se kromě tanků a obrněných vozidel dají použít i proti bunkrům a budovám. V roce 2003 jimi byl zničen dům, ve kterém se ukrývali dva synové Saddáma Husajna. V současné době Ukrajina dostává asi 1 500 těchto střel i vozidla Humvee s nainstalovanými odpalovači.

Jak si dokáží TOW poradit s nejmodernějšími ruskými tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články