Ty nejlepší ponorky na světě představují obrovskou hrozbu. Pod hladinou se mohou schovávat týdny

Ponorky jsou již dlouho považovány za jedny z nejnebezpečnějších námořních zbraní. V některých dobách historie jejich útoky doslova vyvolávaly hrůzu.

i Zdroj fotografie: Will Haigh / Creative Commons / OGL
                   

Ponorky se začaly ve vojenských námořnictvech používat již v 19. století, ale opravdu nebezpečné zbraně se z nich staly až za první světové války. Ale i tehdy musely trávit dlouhou dobu na hladině. Vše se změnilo v okamžiku, kdy do nich začal být montován jaderný pohon, případně jiné pohony nezávislé na vzduchu. To jim přineslo až nevídané schopnosti. Toto je pětice asi těch nejlepších, a tedy i nejnebezpečnějších existujících ponorek.

Třída Sierra, Rusko

Jde o sovětský projekt z konce 70. let, kdy se konstruktéři snažili vyrobit kvalitní víceúčelové ponorky s jaderným pohonem. Plavidlo je jedinečné svým titanovým trupem, který umožňuje ponoření do velké hloubky. Díky němu je i snížena magnetické stopa. Také je tiché, což dříve býval problém ruských ponorek. Sierry měly především pátrat po nepřátelských ponorkách a ničit je. Jsou vyzbrojeny torpédy a řízenými střelami, které mohly nést i jaderné hlavice. Celkem byla vyrobena čtyři plavidla. Kvůli titanovému trupu byla ale velmi drahá.

Třída Yasen, Rusko

S plánováním konstrukce těchto jaderných ponorek se začalo ještě v době SSSR, ale nakonec je stavělo až Rusko. Jde o moderní typ ponorky určený k útokům na jiné ponorky a plavidla protivníka. Také je vybavena řízenými střelami Kalibr. Tyto ponorky jsou osazeny moderním sonarovým systémem, který jim má umožnit odhalit nepřítele lépe než předchozím plavidlům. Postaveny byly zatím čtyři, další se staví. Zajímavostí je, že torpédomety jsou umístěny po straně a ne v přídi, jak je obvyklé.

Třída Astute, Velká Británie

Velká Británie tyto útočné ponorky s jaderným pohonem začala plánovat až po konci studené války. Ponorka je relativně velká, měří 97 metrů, což jí umožňuje nést velkou zásobu zbraní. Těmi jsou klasická torpéda nebo těžká torpéda Spearfish. Může odpalovat i rakety Tomahawk. Má pohon typu pump-jet, který zaručuje její velmi tichý chod. Může snadno manévrovat i v mělkých vodách. Nemůže ale nést jaderné hlavice.

Třída Virginia, USA

Nejnovější generace amerických útočných ponorek s jaderným pohonem. Je velmi univerzální, protože může působit jak ve velkých hloubkách, tak mělkých vodách u pobřeží. Zajímavostí je, že nemá klasický periskop, ale jen speciální stožár s kamerou. Vyzbrojena je klasickými torpédy, protilodními střelami Harpoon a řízenými střelami Tomahawk. Je vybavena těmi nejmodernějšími detekčními přístroji a sonarem. Při její konstrukci se počítalo s modernizacemi, mnohé technologie tak může doplnit nebo nahradit modernějšími.

iZdroj fotografie: U.S.Navy / Public Domain

Třída Seawolf, USA

Velké útočné ponorky USA. Byly navrženy na konci 80. let. Kvůli konci studené války ale nakonec dalo námořnictvo přednost menší a levnější třídě Virginia, a proto byly postaveny jen tři kusy. Jde o první ponorku navrženou za pomoci počítače a vybavenou mnoha moderními technologiemi. Díky velikosti mohou nést velký počet zbraní od torpéd přes protilodní střely Harpoon až po rakety Tomahawk. Dokáží vypustit najednou osm torpéd.

Jaká ponorka je podle vás tou nejlepší?

Zdroj: M5Dergi
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články