Brzy můžeme odhalit mimozemské světy, o kterých jsme doposud neměli ani páru. Technika lovení trosek vypadá slibně

Existuje hypotéza, že se v dalekém kosmu vyskytuje nová protoplaneta. Dle vědců by se tato teorie mohla velice brzy potvrdit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud jde o hledání nově zrozených planet, které jsou od nás několik světelných let daleko, tak úspěšnost jejich hledání není úplně růžová. Obvykle se tvoří v hustých oblacích prachu a plynu známých jako protoplanetární disky, které se víří kolem hvězdy. Proto je tak složité tyto planety přes všechny poletující trosky pozorovat. Místo toho se vědci musí spoléhat na stopy, které by mohly poukazovat na přítomnost protoplanet, avšak většinou jsou dosti nepřímé.

Možná existence protoplanety

Feng Longová, postdoktorandka z Centra pro astrofyziku na Harvardu, objevila nové vodítko, které by mohlo naznačovat existenci protoplanety. Při prohledávání dat z chilské observatoře ALMA si všimla „prašného prstence se dvěma samostatnými a jasnými shluky materiálu, které obíhají uvnitř“. Takhle to alespoň uvedla ve svém prohlášení. Zároveň zmínila, že jeden z útvarů byl rozprostřen do oblouku, zatímco druhý měl spíš hrbolatý tvar.

Dvě na sebe vázaná gravitační tělesa

Tento oblouk je oproti shlukům neobvykle oddělený. Jeho úhel naznačuje, že dva svazky materiálu jsou umístěny ve dvou Lagrangeových bodech. Když jsou dvě nebeská tělesa gravitačně vázána, jako je hvězda a planeta, existuje ve vesmíru pět bodů, kde se jejich gravitace a orbitální pohyb v podstatě navzájem ruší.

Planeta, která je ukryta hluboko v kosmu

V těchto Lagrangeových bodech, které se nazývají L1 až L5, zůstává materiál na místě, v podstatě zmrazený v prostoru. Na základě 120stupňového úhlu pozorovaného mezi shluky materiálu má Longová podezření, že se nacházejí na bodech L4 a L5. Zde by měla být tedy ukryta planeta, umístěná v úhlu 60 stupňů mezi těmito body.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Je možné vidět, že tento objekt se nejen volně vznáší, ale je i stabilní,“ řekla Longová. Na základě jejích tvrzení se jedná o velice složitou matematiku. Alespoň tedy co se týče výpočtů vzdáleností bodů L1 až L5 a jejich stupňových úhlů. Celkový proces zkoumání této mysteriózní planety je velice komplikovaný a vyžaduje extra přesné výpočty a hlavně čas.

Budoucnost ukáže více

Současná astronomická technologie nedovoluje Longové potvrdit její hypotézu, ale je pravděpodobné, že další pozorování by mohla poskytnout další důkazy na její podporu. Do té doby Longová doufá, že ostatní využijí její techniku ​​hledání trosek v Lagrangeových bodech, aby našli další potenciální protoplanety. Ona samotná věří, že její metoda bude v budoucnu široce využívána, ale to se teprve ukáže.

Jaký význam může mít nová metoda hledání protoplanet?

Zdroj: Space
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články