Ruský raketomet TOS-1A budí hrůzu. Dokáže spálit nebo roztrhat i vojáky, kteří jsou „neviditelní“

Termobarické zbraně jsou již dlouho terčem veliké kritiky. Jsou označovány za nejsilnější nejaderné zbraně a dokáží plošně zabíjet s neuvěřitelnou účinností.

i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud je v ruském arzenálu zbraň, která budí hrůzu u nepřátel, je to raketomet TOS-1A. Na první pohled může vypadat jako běžné raketomety, kterých je po světě celá řada. Rozdíl je ale v druhu munice, kterou používá. Ta je termobarická a na nepřítele má strašlivé účinky. Rusko tuto zbraň hojně využívá i ve válce na Ukrajině. Podle zpráv z Ruska se její výroba v závodě Uralvagonzavod nezastavila a na frontu nyní míří nová dodávka.

Žádný úkryt nepomůže

Pokud ruská armáda nasadí raketomety TOS-1, mají to i ti nejodolnější obránci těžké. Mohou se schovat kam chtějí, ale jestliže v jejich blízkosti vybuchne salva těchto raket, mají to spočítané. Termobarická munice totiž klasicky nevybuchuje, ale v místě cíle rozptýlí do vzduchu mrak hořlavého aerosolu, který se pak zapálí. Vše uvnitř mraku shoří. Exploze navíc vytvoří vakuum a tlakovou vlnu, která v okolí doslova trhá živou tkáň. Nezáleží na to, že člověk je schovaný v zákopu nebo bunkru.

Ve světě vlastně neexistuje podobná zbraň, jako jsou raketomety TOS-1. Byly vyvinuty v Sovětském svazu v 70. a 80. letech jako systém, který měl nahradit plamenomet. Ty sice jsou proti zakopané pěchotě a vojákům v bunkrech účinné, ale jejich obsluha se musí přiblížit na krátkou vzdálenost, což je nebezpečné. Rakety, kterých je navíc velký počet, se dají odpalovat z bezpečné vzdálenosti. Mají plošný efekt, který jejich účinnost ještě násobí.

24 raket během několika sekund

Nejnovější varianta TOS-1A přezdívaná Solntsepyok má celkem 24 tubusů na odpálení raket ráže 220 milimetrů. Do výzbroje byl tento typ zaveden kolem roku 2003. Rakety dokáží doletět do vzdálenosti až 6 kilometrů. I když podle zpráv z Ruska měl být v roce 2020 otestován nový typ střel s dosahem prodlouženým na 10 kilometrů. Rakety se mohou odpalovat jednotlivě nebo v salvě za asi 12 sekund. Ta dokáže pokrýt území 40 tisíc metrů čtverečních.

iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Raketomet je umístěn na podvozku tanku T-72. Toto uspořádání bylo zvoleno již u starší varianty TOS-1, která měla dostřel jen 3 kilometry. Raketomet se tedy potřeboval přiblížit k nepřátelským zákopům a mohl být vystaven palbě. Tankový podvozek ale proti většině zbraní tříčlennou posádku dokázal ochránit. Nevýhodou je, že na místo určení je nutné raketomet přepravovat na návěsu. I když existuje i nová varianta TOS-2, která je umísťována na nákladní automobily.

Poprvé byly tyto raketomety nasazeny Sovětským svazem v Afghánistánu. Pak byly použity za války v Čečensku nebo v bojích v Sýrii. Zde se ukázaly velmi zničující hlavně v okamžiku, kdy se s nimi střílelo do obytné zástavby. Tehdy se účinek zbraně ještě násobí, ale kromě vojáků může snadno zabít i civilisty. Nejedná se totiž o žádnou mimořádně přesnou zbraň. Nasazován bývá i proti tvrdé obraně na Ukrajině. Její armáda dokázala několik těchto systémů i zajmout.

Jaký je váš názor na termobarické zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články