Pití piva přímo z plechovky je hazard se životem: Lékaři varují před bakterií, která se na nich nachází. Způsobuje zápal plic, průjem a další zdravotní potíže

Nápoje v plechovce jsou oblíbené díky dobré skladovatelnosti i snadnému otevírání. Jenže na povrchu plechovky se může nacházet spousta věcí, které byste do úst dávat nechtěli.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plechovky jdou z výrobní linky v továrně do skladiště a pak do regálu v obchodě. Ačkoli jsou většinou zabalené, stejně se setkávají s mnoha vlivy a sahá na ně spousta rukou v kdovíjakém stavu. Proto existuje hned několik důvodů, proč není dobré pít nápoje přímo z plechovek. Přestože mohou totiž lidé dodržovat hygienu, drobných vlivů je všude obrovské množství. A nikdy si nemůžete být jisti, že zrovna vám se něco z následujícího vyhne.

Slyšel někdo o E. coli?

Odborníci srovnali v roce 2017 vršky plechovek z benzinových stanic, prodejních automatů a regálů v obchodech. Ačkoli jich většina prošla v pořádku, některé z obchodů byly pozitivní právě na přítomnost bakterie E. coli. Tato nákaza může snadno způsobit průjem, dýchací potíže a choroby a taky zápal plic.

Přítomnost bisfenolu A

Tato chemikálie byla obvyklou složkou plastových lahví, po shledání toxickou byla však většinou výrobců opuštěna. Je totiž jednou z možných příčin hormonálních problémů. Je ale možné ji stále najít v potahu některých hliníkových plechovek. Studie z roku 2014 také ukázala, že BPA unikající z plechovek může vést k vyššímu krevnímu tlaku, což vede k většímu riziku srdečních chorob.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fenomén kovového jazyka

Pokud patříte mezi lidi s citlivým patrem, může vám hliník v ústech způsobit silnější reakci právě na chuť kovu. Jinými slovy, když budete nápoj popíjet ze skla, užijete si ničím nenarušenou chuť.

Nemáte tu náhodou krysy?

Dlouho obíhající řetězový e-mail upozorňující na někoho, kdo vypil nápoj kontaminovaný hlodavci, byl, pravda, podvrh. I tak však existuje šance na přítomnost krys ve výrobním závodu. Mějte tedy na paměti, čemu všemu může být taková plechovka vystavena. Případně co všechno se může chtít dostat do volně stojících automatů.

Mejdan pro nejrůznější patogeny

V roce 2013 provedla texaská stanice CBS stěry z plechovek na benzinkách, v restauracích, na studentských kolejích a také z automatů. Zjistilo se, že jsou na nich Stenotrophomonas maltophilie, Pseudomonas lutolea a také Enterobacter cloacae. Všechny tyto nebezpečné patogeny mohou způsobit choroby a infekce, pokud máte narušenou imunitu. To máme další důvod, proč si pití vždycky do něčeho nalít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Daň životního prostředí

Ačkoli je hliník přírodní surovina a je perfektně recyklovatelný, k jeho získávání je potřeba drastických zásahů do naší planety – je potřeba ho získat z bauxitu. Výroba čerstvé plechovky je asi 2krát náročnější než vytvoření skleněné lahve. Pokud vám tedy trochu záleží na životním prostředí, volte to, co je méně náročné.

Štípající překvapení

Ať už jde o studené pivo nebo vychlazenou limonádu, otevřená plechovka obojího dovede přivábit spoustu bodavého hmyzu. A když se staráte o gril nebo si něco čtete, může takový okřídlený návštěvník snadno vlézt dovnitř. Nepochybně už jste našli nějaké zástupce hmyzí říše utopené v plechovkách nechaných přes noc venku. A co teprve, když se napijete zrovna tehdy, když je uvnitř? Celkově vzato má pití z plechovky poměrně hodně nevýhod.

A nemožnost vidět pořádně dovnitř je další z nich. Protože ve sklenici – i barevné – odhalíte znečištění nebo cokoli cizího bez problémů. V plechu taky, ale většinou horší cestou.

V jaké situaci si plechovku čehokoli dáváte nejčastěji?

Zdroj: EatThis
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články