V Dubaji chtějí postavit supermoderní mrakodrap ve tvaru prstence. K čemu tak zvláštní projekt?

Dubaj je v dnešní době obrovskou dominantou architektury i turismu. Město stojí za to navštívit, neboť se neustále rozšiřuje a má co nabídnout.

i Zdroj fotografie: S vědomím Studio Znera Space
i Zdroj fotografie: S vědomím Studio Znera Space
i Zdroj fotografie: S vědomím Studio Znera Space
i Zdroj fotografie: S vědomím Studio Znera Space
i Zdroj fotografie: S vědomím Studio Znera Space
i Zdroj fotografie: S vědomím Studio Znera Space
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Dubaj každý rok překvapuje novými objevy a architektonickými skvosty. Nyní opět přichází s něčím novým. Jedná se o koncept s názvem Downtown Circle, který by měl mít tvar obřího prstence, jenž bude obklopovat věž Burdž Chalífa. Přestože na první pohled je taková struktura jen rozmarem architektů, ve skutečnosti není všechno tak jednoduché.

Jak by měl takový mrakodrap vypadat?

S výškou 550 metrů a obvodem 3 000 metrů se mrakodrap Downtown Circle skládá z pěti pilířů. Ty ponesou pět úrovní obsahujících obytné byty i veřejné prostory. Samotný kruh bude tvořen dvěma prstenci, které drží pohromadě pevný zelený pás zvaný „Skypark“. Tento pás bude obsahovat vodopády, skleníky s exotickými rostlinami a různé druhy flóry.

Kdo za tím vším stojí?

Koncept vertikálního mrakodrapového města vytvořili během pandemie průkopničtí architekti Najamus Chowdhry a Nils Remess. Sami se ke svému projektu vyjádřili takto: „Dubaj má velmi hustou městskou zástavbu. Vznikl tedy nápad postavit nad zemí mrakodrap, aby se lidé usadili na volném náměstí přímo v centru města.“

Životní podmínky, které se dají překonat

Při vývoji projektu byly zohledněny sociální a environmentální otázky. Nils Remess v rozhovoru řekl: „Když vypukla pandemie covidu-19, začali jsme přemýšlet o tom, jak zlepšit městské plánování.“ V této době začala být diskutována celosvětová problematika stavební architektury, likvidace odpadů, produkce potravin, znečištění životního prostředí apod. Nic z toho však realizování projektu nezabránilo.

iZdroj fotografie: S vědomím Studio Znera Space

Inspirace ze známé filmové série

Design mrakodrapu byl také inspirován Prstenem moci z filmu Pán prstenů. I když nedokáže ovládat obyvatele Středozemě, určitě může udělat z Dubaje nejvíce inovativní město na planetě. Skypark Downtown Circle ale není jen budova. Jedná se také o velice neobvyklou tramvajovou trať.

Inspirace pro architekty

Studio Znera Space, které projekt spravuje, implementovalo vlastní dopravní systém. Ten by měl údajně fungovat ve vnějším obvodovém prstenci mrakodrapu. Tramvaj se dvěma vozy bude moci vozit cestující rychlostí 100 km/h po centrálním okruhu. Designéři zároveň doufají, že tento nový koncept inspiruje architekty po celém světě k novým nápadům.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Jaké architektonické monumenty vás v životě opravdu uchvátily?

Zdroj: JPost
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články