5 minut chůze naboso denně tělo od základu změní. Nikdy není pozdě začít, ve stáří si člověk poděkuje

Chodit bosky je obecně prospěšné našemu zdraví. Hodně ovšem záleží na typu terénu a rozhodně není radno tento zvyk uspěchat. Existují také určitá pravidla.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Barefoot neboli bosá chůze zažívá v posledních letech vzestup popularity. Dost možná se takto pohybujete běžně doma. Nicméně pro rostoucí skupinu lidí jde také o běžný způsob pohybu venku. Přínosy popisuje Dr. Debra Rose Wilson. Už když se učí batolata chodit, děje se tak přirozeně a bez obuvi. Jakékoli boty mohou totiž narušit správný vývoj svalů a kostí. Stejně tak děti dostávají od země zpětnou vazbu a učí se tak o funkci svého těla v prostoru.

Jaké jsou zdravotní přínosy bosé chůze?

„Tím nejpřímějším pozitivem je teoreticky to, že bosá chůze obnovuje přirozený vzorec naší chůze,“ vysvětluje Dr. Jonathan Kaplan, specialista na chodidla a kotníky z Hoag Orthopaedic Institute. Když se totiž projdete několika obchody s obuví, zjistíte, že většina z prodávaných bot má přídavné podpory a polštáře. A i když to může být velmi příjemný pocit, Dr. Bruce Pinker uvádí, že to brání použití některých svalových skupin, které naše tělo posilují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další efekty bosé chůze:

  • Lepší kontrola nad celým tělem, když se dotýká povrchu.
  • Větší rovnováha, propriocepce (tedy hloubková citlivost) a vědomí vlastního těla, což také ulevuje od bolesti.
  • Lepší mechanika kroku, což může vést ke zlepšení potíží s boky a koleny.
  • Udržení přirozeného rozsahu pohyblivosti chodidla i kotníku.
  • Úleva od problémů způsobených špatně padnoucí obuví.
  • Silnější svalstvo nohou, které podporuje záda.

Existují při chůzi naboso nějaká rizika?

Když se takto pohybujete doma, jste v poměrně bezpečném terénu. Jakmile ovšem zamíříte ven, vystavujete se mnoha potenciálním rizikům. „Bez adekvátní síly v chodidle riskujete špatnou mechaniku samotného kroku, což vede k větší náchylnosti ke zraněním,“ uvádí Kaplan. Tohle je klíčové hlavně v momentě, kdy s bosou chůzí začínáte. Dosud jste totiž strávili mnohem víc času obutí, tedy v pro chodidlo zcela odlišném terénu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším faktorem je pak povrch, po kterém se máte pohybovat. I když tedy jde o pro tělo přirozenější formu, bez ochrany od obuvi jste náchylnější na zranění z terénu. A jde jak o tvrdé nebo mokré povrchy či otázku teploty, tak i ostré věci, které mohou na zemi ležet. Venku jste pak ihned vystavení mnoha bakteriím a mikroorganismům. Hlavně lidé s cukrovkou by dle Dr. Christophera Dietze měli tohle probrat s lékařem.

Jak tedy takovou chůzi trénovat a jak se připravit?

Začínejte pomalu a mějte se svými chodidly trpělivost. Pro začátek zkuste 15–20 minut v lehkém terénu. Dovolte kůži a kotníkům, aby se na nové prostředí adaptovaly. S rostoucí jistotou můžete přidávat čas i náročnost terénu. Nejdříve trénujte uvnitř a zvykejte si na schody, dlažbu či koberce. Máte taky menší riziko, že šlápnete na něco nepříjemného či ostrého. Vnitřní terén můžete hlavně kontrolovat a připravit předem.

Dobrou možností je speciální obuv, která nohu chrání, ale přitom je velmi ohebná, a tedy velmi blízká chůzi naboso. Stejně tak zkoušejte cvičení na rovnováhu, například stoj na jedné noze, tlak na palce a snižování těla. Výbornou možností jsou také aktivity, které bosé nohy vyžadují, jako jóga, různé druhy tance nebo bojová umění. Každý den si pak kontrolujte chodidla kvůli případným zraněním.

Kdy jste naposled dlouho chodili bosky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články