Je čas poslat další zprávu inteligentním mimozemšťanům? Někteří vědci si myslí, že právě teď je ta nejvhodnější doba

Výzkumníci zvažují možnosti, jak kontaktovat mimozemskou civilizaci a co uvést v případném vzkazu. Účelem je taktéž obdržení zpětné vazby z jejich domoviny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Technologie potřebná k odeslání zprávy ještě není připravena. A pokud by se tak stalo, její doručení by trvalo tisíce let. Jinými slovy, nikdo v dohledné době neočekává zpětnou zprávu od ET. Ale výzkumníci stojící za mimozemskou tematikou doufají, že jejich nápady otevřou lidem možnosti, jak jim takového „člověka“ představit.

Kontaktování mimozemské civilizace

„Chceme poslat zprávu v láhvi v kosmickém oceánu, abychom řekli: Hej, jsme tady, i když tady o několik let později nebudeme“. S touto verzí přišel Jonathan Jiang, astrofyzik z NASA’s Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Kalifornii. Zpráva, kterou se svým týmem navrhl, staví na předchozích misích, jež lidstvo doposud vyslalo do vesmíru. Výzkumníci načasovali vytvoření nové zprávy na 50. výročí zprávy z Areciba, prvního potencionálního pokusu kontaktovat ET.

Mimozemšťané musí lidstvu porozumět

Faktem je, že zpráva z roku 1974 používala binární kód a přenášela informace o lidském systému. Nová zpráva, která je ve vývoji, obsahuje taktéž informace v binárním tvaru a popisuje základní matematiku, fyziku a biologii. To jsou aspekty, které by mimozemšťané potřebovali, aby porozuměli lidem, včetně popisů DNA, aminokyselin a glukózy. Zpráva by obsahovala také mapu Mléčné dráhy, Sluneční soustavy a samotné Země, včetně informací o složení planety a její atmosféře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Struktura nové zprávy je daleko unikátnější

Nová zpráva je v několika klíčových ohledech pokročilejší než ty předchozí. Za prvé mapa polohy Země v Mléčné dráze je daleko přesnější než ve zprávě z Areciba. Vědci se totiž pokusili použít polohu rotujících hvězd zvaných pulsary jako ukazatele k přesnému určení Země. Jiang a jeho tým tyto ukazatele neustále zdokonalují.

Mimozemšťané a odlišné způsoby měření

Odpověď je v atomu vodíku. Spoludesignér Qitian Jin z Hanze University of Applied Sciences v Nizozemsku k němu také zmiňuje proces zvaný spin-flip. Tento spin-flip přechod poskytuje pohodlnou a univerzální jednotku času pro sdělení, jak dlouho po velkém třesku byla zpráva odeslána. Podle Jina mohou mimozemšťané na takové metodě stavět.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aktivní a pasivní hledání mimozemské inteligence

Tyto dvě metody hledání mimozemské inteligence (SETI) lze charakterizovat několika způsoby. V pasivním SETI vědci používají masivní teleskopy, aby naslouchali nebo hledali náznaky, že tam venku existuje inteligentní život. Takové náznaky mohou zahrnovat rádiové vlny, vyslané buď neúmyslně, nebo záměrně mimozemskou civilizací. Na druhé straně aktivní SETI zahrnuje odesílání signálů. Tyto náznaky bývají mnohem méně obvyklé a většina byla doposud převážně symbolická.

V roce 1977 zahájila NASA jedno z kontaktování mimozemšťanů s největším potenciálem. Použila kosmickou loď zvanou Voyager. Importovali do ní nahrávku, která obsahovala hudbu, zvuky zvířat a mluvené pozdravy v 55 jazycích. Tato událost byla inspirativní i pro současný tým výzkumníků a rozhodně pomůže tomu, co bude v komunikaci s mimozemšťany následovat.

Jaký máte názor na pokusy spojit se s mimozemšťany?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články