Trénovat mozek je klíčová součást péče o vlastní duševní zdraví. Ideálním cvikem jsou pak právě rébusy, hádanky nebo optické iluze. Cokoli nutí k soustředění a myšlení.
Lvi jsou kočkovité šelmy, jde však o jediný druh, který žije výlučně ve skupinách, jinak jsou kočky hlavně samotáři. Tato množina může sestávat až z 30 lvů a velikost se odvíjí hlavně od dostupnosti potravy a vody v okolí. Hlavními lovci jsou lvice. Zatímco pořádají výpravy za potravou, samci střeží území a také mláďata. Řev lva je natolik důrazný, že ho lze slyšet až na vzdálenost 8 kilometrů. Území si jako ostatní teritoriální zvířata značkují močí.
Zajímavosti o králi zvířat
Afričtí lvi se aktuálně nacházejí hlavně v subsaharské části kontinentu. Bývali i na mnoha dalších místech, například ze severní Afriky už ale prakticky vymizeli. Podobně jim vyhynutí hrozí i na západě. Potravu loví vždycky jednou za několik dní a před dalším lovem pak odpočívají. V zoologických zahradách je tento vzorec dodržován, takže lvi musí dva dny v týdnu kompletně „hladovět“. Najdete na tomto obrázku jednoho schovaného lva?
Lev dovede běžet rychlostí až 80 kilometrů za hodinu a jedním skokem překoná až 11 metrů. Dobrým indikátorem věku lvů je odstín jejich hřívy. Čím tmavší, tím je jedinec starší. Jejich paty se během chůze vůbec nedotýkají země a spí až 20 hodin denně. Zajímavé je, že lev vydrží až 4 dny bez vody, když je ovšem dostupná, pije každý den. Dospělá lvice spotřebuje asi 5 kilo masa denně, dospělý samec 7 i více.
Jak je to s tím obrázkem
V případě, že stále tápete, věnujte pozornost světle hnědému útvaru na levé straně obrázku. Právě tam se totiž skrývá důmyslně ukrytý král zvířat. Ačkoli je známo, že se lvi živí hlavně velkými býložravci, jako jsou zebry, jeleni, pakoně a buvoli, nepohrdnou ani menšími živočichy. Klidně tak zakousnou myši, ptáky, ještěrky nebo želvu. Proč loví hlavně samice? Jsou menší a obratnější a pracují v týmech, aby ulovily hned několik zvířat.
Po úspěšném lovu si pak potravu rozdělí všichni uvnitř smečky. Existuje ale určitý řád, tedy pořadí, ve kterém se hostina odehrává. Nejdříve žerou dospělí samci, pak lvice a nakonec mláďata. Lvice loví pomocí přepadení, kdy vytvoří půlkruh a menší lvice ženou kořist směrem k jeho centru. Jejich vidění je asi 6krát ostřejší než lidské, takže při lovu v noci mají značnou výhodu. Ačkoli se jim říká i „králové džungle“, reálně v ní nežijí.