Alfa Specnaz versus Delta Force. Kdyby se speciální jednotky Ruska a USA střetly, kdo by vyhrál a proč?

Speciální jednotky bývají elitou ozbrojených sil. Jejich členy se mohou stát jen ti nejlepší z nejlepších a i oni neustále procházejí intenzivním tréninkem.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Téměř všechny ozbrojené síly světa mají nějaký druh speciálních jednotek. Ale největšími legendami, často opředenými až neuvěřitelnými historkami, jsou samozřejmě jednotky největších armád. V ruské armádě jde o jednotku Specnaz označovanou jako Alfa. V americké pak zase o Delta Force. Zajímavou otázkou samozřejmě je, která z těchto jednotek by se dala označit za lepší a kdo by zvítězil ve vzájemném střetu. Odpověď je samozřejmě složitá.

Jednotky se liší zaměřením

První, co je nutné si uvědomit, je skutečnost, že obě tyto jednotky mají trochu jiné zaměření. Tedy i jejich trénink bude o něco jiný. Ruská Alfa je především protiteroristickou jednotkou. Její úlohou jsou tedy hlavně operace na území Ruské federace, vyhledávání teroristických hrozeb a jejich eliminace. Naopak tomu Delta má za úkol zasahovat na různých problematických místech na celé planetě. I když nyní je otázkou, zda i jednotka Alfa nemohla být nasazena na Ukrajině.

Z toho jasně vyplývá, že americká jednotka má určitě více praktických zkušeností z reálných bojových situací. Její členové měli šanci opakovaně operovat třeba v Afghánistánu, Iráku i jinde. O mnoha jejich misích pravděpodobně veřejnost nemá ani zdání. Rozdíl bude i ve vybavení. Obě jednotky samozřejmě mají k dispozici to nejlepší ve svých armádách. Ale ta ruská spíše spoléhá na domácí výrobky, které, jak se ukazuje v poslední době, nemusí být zase tak špičkové. Američané většinou nakupují to nejlepší, co jde sehnat.

Další výhodou amerických bojovníků je jejich specializace. Ruští Alfa jsou dobří univerzální bojovníci, ale Delta má na jednotlivé práce špičkově vyškolené specialisty. To neznamená, že by nezvládali bojovat, to samozřejmě ano, ale když přijde na nějakou specifickou činnost, vědí nejlépe, co udělat. A udělají to lépe než jen obyčejný univerzál. Ve spojení s mnoha praktickými zkušenostmi to jednotce dává neuvěřitelnou sílu i flexibilitu.

Tvrdé zaměření na fyzičku

Opačně jsou na tom vojáci s fyzickou náročností výcviku. Ten je samozřejmě náročný u obou jednotek, jenom splnit fyzické limity pro vstup je nesmírně obtížné. Pravdou ale zůstává, že ruské limity jsou mnohem přísnější než ty americké. Jejich vojáci musí vydržet více. Jsou také neustále trénováni v boji z blízka. Při takovém střetu jsou nepřekonatelní. I když je samozřejmě otázka, kolik bojů se na moderním bojišti dnes vede zblízka. Po pravdě jsou viděni spíše ve filmech, kde jsou populární díky akčnosti scén.

V konečném důsledku lze proto říci, že by ve vzájemném střetu jednotek záleželo na tom, za jakých okolností by se střetly. Pokud by se jednalo o klasický boj na delší vzdálenost, kde by jednotka využívala svého materiálu a podpory ze zázemí, jednoznačně by dominovali Američané. Pokud by se ale boj odehrával na těsnou vzdálenost, kde by byla třeba síla a brutalita, zde by zase byli ve značné výhodě Rusové. Samozřejmě by vždy záleželo na mnoha okolních faktorech.

Která z jednotek je podle vás lepší?

Zdroj: SpecialOps
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články