Nejspíš jste tuto metodu někdy zahlédli na internetu nebo v pořadu o vaření. Dřevěná lžíce položená na hrnci s těstovinami zabrání vařící vodě překypět na sporák.
Je to tak jednoduché, že to vypadá skoro jako magie. Nejpopulárnější vysvětlení tohoto jevu spočívá v tom, že dřevěná lžíce brání teplu, aby se příliš hromadilo uprostřed hrnce, takže se voda tolik nevaří. To ovšem není pravda. Trik se lžící funguje na dvou úrovních. První z nich je ta, že bublinky jsou nestabilní, takže pokud něco, co nepohlcuje vodu, naruší jejich povrch, zkrátka prasknou.
Záplava křehkých bublinek
Dřevěná lžíce likviduje bubliny vroucí vody, které se k ní dostanou moc blízko. Zadruhé, bubliny a pěna, které se tvoří na hladině vroucí vody, jsou plné páry, tedy vody v plynném skupenství. Pokud se bublina dotkne něčeho, co má nižší teplotu než 100 stupňů, pára v ní se změní zpátky na vodu a bublina se naruší. Dřevěná lžíce, která je určitě chladnější, tak působí jako „praskač“ bublinek a způsobuje ústup vodní pěny.
I když tento trik funguje perfektně, má taky několik nevýhod. V určitém bodě se totiž lžíce příliš zahřeje a vodě pak už ve vzkypění nezabrání. Není od věci lžíci jednou za čas vyměnit, takže jich mějte pár v zásobě, ať je můžete střídat. A rozhodně nepoužívejte kovovou lžíci, protože ta vede teplo mnohem lépe. Dobrým řešením je fouknutí na povrch vroucího hrnce, protože váš dech má bezpochyby méně stupňů než vařící se voda.
Pokud nemáte dřevěné náčiní
Existují také spreje na vaření, kterými se dá vystříkat horní část hrnce nebo pánve, což zabrání vroucí vodě, aby se dostala příliš vysoko. V principu by to mělo fungovat velmi dobře, protože tuk odpuzuje vodu od takto ošetřených stěn hrnce. Obecně je však nejlepším způsobem, jak zabránit většině nepříjemností v kuchyni, vaše vlastní přítomnost a dohled. Pozornému kuchaři by nemělo utéct z hrnce vůbec nic.
Jsou samozřejmě situace, kdy je potřeba od vaření odběhnout a vyřídit něco jiného. A jsou také recepty, které přímo instruují k tomu, aby kuchař nechal něco žít vlastním životem a vrátil se například za dvě hodiny. Jde o různé druhy pečení masa nebo výrobu poctivého vývaru, který je v kuchyni základním stavebním kamenem. Vaření těstovin ovšem mezi dlouhodobé operace rozhodně nepatří.