Jak se liší bodnutí sršní od ostatních, proč tolik bolí a co by se stalo, kdybyste jednu spolkli

Příroda poskytuje více než dostatečnou zásobu bodavého hmyzu, který nás může nepříjemně potrápit. A sršňů se lidé bojí asi ze všeho nejvíc.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jak bolestivé je vlastně sršní žihadlo? Co se vám všechno stane, pokud jste na jeho jed dokonce alergičtí? A mohl by vás zranit i tehdy, když bude ve vašem žaludku? Věděli jste, že v letech 2000–2017 zaznamenali v USA na 1 109 úmrtí spojených jen s bodnutím od sršně, vosy nebo včely? Jaká je tedy šance, že byste mohli zemřít po bodnutí sršněm? Nejspíš se taky ptáte, jaký je vlastně rozdíl mezi sršněm a vosou? Upřímně, očividný.

Lehké rozdíly v jedech podle druhů

V první řadě jde o jejich velikost. Pokud jste někdy sršně aspoň zahlédli, pak je mnohem větší než běžná vosa. Mohou dorůstat až do velikosti 5,5 cm. Představte si, že byste něco takového opravdu spolkli. Sršni jsou ovšem částí vosí rodiny, protože jde o specifický typ vosy. A když jsou sršni větší než běžná vosa, je taky jejich jed bolestivější? Jsou rozhodně schopni ho dodat víc. Výzkumy ovšem poukázaly na lehkou odlišnost složení jedu vosího a včelího.

Konkrétní bolestivost pak závisí na tom, zda se v něm vyskytuje acetylcholin. Jed sršňů ho obsahuje, právě proto tolik bolí. Stejně tak obsahuje serotonin, který způsobuje otravné svědění. Sršni jsou sice méně agresivní než vosy, pokud by se vám ale jeden dostal do pusy, nejspíš bodne v sebeobraně. Co by se vám tedy stalo v případě, že jste na jed alergičtí? Nepotěšíme vás, protože bodnutí do úst nebo hrdla znamená jasný otok.

Nehostinné prostředí žaludku

Pokud vám silně otečou dýchací cesty, může vás takové bodnutí snadno zabít, dostanete se totiž do anafylaktického šoku. Ztratíte vědomí a přestane vám bít srdce. Kdyby to ale sršeň nějakou šťastnou náhodou dotáhl až k vám do žaludku a zůstal naživu? Dokázal by vám i tak ublížit? Naše žaludky jsou plné kyseliny a enzymů, které tam štěpí jídlo. A právě tyto kyseliny jsou dost silné na to, aby rozložily i většinu orgánů sršního těla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sršeň by tam nejspíš těžko zůstal naživu. I kdyby se mu to ale povedlo a zkusil bodnout, výstelka je natolik silná, že by vás to nejspíš nezranilo. Koho by napadlo, že žaludek je tak odolný? A jaká je vlastně šance, že se něco takového vůbec stane? Už jen to, že spolknete sršně, je dost nepravděpodobné. A je přitom jedno, zda by šlo o náhodu, nebo úmysl. Pravděpodobně byste ho totiž předtím několikrát rozkousnuli.

Hodně žihadel už v ústech

Z takové situace byste těžko vyšli bez obdržení několika žihadel. Sršeň bude totiž bezpochyby nervózní a velmi vystrašený. A protože zatím o žihadlo nepřišel, použije ho, jak jen bude moct. Během léta můžete na sršně snadno narazit. Pokud ale nenarušíte jejich území, blízké setkání vám nejspíš nehrozí. Jak už bylo řečeno, neútočí, pokud nejsou vyprovokováni. K tomu dochází například tehdy, když se někdo snaží sundat sám jejich hnízdo.

Takže pokud na ně narazíte třeba v garáži nebo na půdě, rozhodně nic nezkoušejte sami. Zavolejte firmu, která se na takové věci specializuje. Někdy mohou asistovat i hasiči, nemají to však přímo v popisu práce a mohou takový zákrok i odmítnout. Mějte se na pozoru zvláště tehdy, pokud máte srdeční potíže, chronické choroby nebo alergie. Ostatně v takovém případě je pro vás rizikové jakékoli bodnutí hmyzu, nemusí to být nutně sršeň.

Zdroj: WhatIf

Jaký hmyz vás naposledy pobodal?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články