Obelisky pojmenované Kleopatřiny jehly patří k jedněm z nejpozoruhodnějších staroegyptských památek. Váží stovky tun a měří desítky metrů.
Ačkoliv Egypt není již několik let považovaný za bezpečnou zemi, každoročně přitahuje miliony turistů (podle statistik tuzemských kanceláří je oblíbenou destinací také mnohých Čechů). Ti se přijíždí nejen rekreovat na nekonečných plážích a užít si pohodlí prázdninových resortů, ale jejich zájem podněcují i tisíce let staré památky. Za poznáním tajemství, které ukrývají pyramidy v Gíze, sfingy, chrámy a paláce, se vydávají takřka všichni. Ovšem za jednou památkou byste do Egypta vyrazili marně – jedná se o Kleopatřiny jehly, které jsou umístěné v Londýně a New Yorku.
Svůj současný název získaly až po 1 500 letech
Oba Kleopatřiny obelisky, známé také jako Kleopatřiny jehly, byly vytesány okolo roku 1450 před naším letopočtem na příkaz faraóna Thutmose III. Jde o sloupy vysoké 21 metrů, se čtyřmi plochými stěnami a zakončené špičkou, jejich stáří je přibližně 3 500 let. Materiálem, který byl na jejich stavbu použit, je červená žula z oblasti Asuánu. Pokud byste se na obelisky zadívali blíže, zjistili byste, že jsou pokryty hieroglyfy.
Ty do nich nechal vytesat Thutmos III., a později i Ramses II., jako připomínku svých vojenských úspěchů. Původně byly obelisky umístěné v egyptském městě Heliopolis, kde figurovaly jako strážci vchodu do Chrámu slunce. Z toho badatelé usuzují, že jejich zamýšlená funkce byla jak náboženská, tak obřadní. Později, za vlády Kleopatry (poslední představitelky tolomerské dynastie), byly přemístěny do Alexandrie.
Zde byly vztyčeny podruhé, a sice v tzv. Caesariu – chrámu, který nechala Kleopatra vystavět na počest Julia Caesara. Po její smrti, za vlády císaře Augusta, byly obelisky přemístěny ke vchodu do Kleopatřina paláce – odtud jejich název. Během následujících 1 500 let se palác rozpadl a jeden z obelisků se zřítil, přičemž ho zasypal písek. Také díky tomu se v neporušeném stavu dochoval do dnešní doby.
Británie dostala svůj obelisk darem
Jeden z obelisků daroval Muhammad Ali Pasha, který v letech 1805–1848 vládl Egyptu jako osmanský guvernér, Britům. Vstřícným gestem děkoval Velké Británii, respektive britskému námořnictvu a armádě, za poražení Napoleona Bonaparte, jenž se koncem 18. století pokusil Egypt ovládnout. Do roku 1878 nicméně obelisk setrval v Alexandrii, jelikož Británie nebyla ochotná uhradit náklady spojené s jeho přepravou do Londýna. Ty sponzoroval až sir William J. E. Wilson. Obelisk byl do Londýna dotažen ve speciální konstrukci lodí nesoucí název Olga.
Obelisk věnovaný USA měl podpořit obchod
Druhý obelisk je v současné chvíli vztyčen v Central Parku v New Yorku, kam byl téměř 200 tun vážící kolos převezen v roce 1880 a slavnostně odhalen o rok později. Také Spojené státy dostaly obelisk darem. V roce 1869 jim jej věnoval Ismá’íl Paša (Egyptu vládl v letech 1863–1879) v naději, že podpoří dobré obchodní vztahy mezi zeměmi. Pro přepravu musel být obelisk nejprve opatrně položen a poté umístěn do nákladního prostoru speciálně zkonstruované lodi. Vzhledem k jeho váze a velikosti trvalo téměř 4 měsíce, než byl z přístavu přesunut na místo vztyčení.
Kterou z egyptských památek byste chtěli alespoň jednou vidět?