Před dvěma dekádami učinili archeologové na Sibiři životní objev. V Tuvinské republice byly pohřbeny pozůstatky 3 000 let starých Skytských válečníků včetně jejich koní.
Jejich další odpočinek ovšem nebyl v plánu a ruský ministr obrany Sergej Šojgu v roce 2021 oznámil plán jejich oživení pomocí klonování. Šojgu z Tuvy pochází a svůj záměr pak podle Ancient Origins oznámil na online konferenci Russian Geographical Society. Té se tehdy účastnil i prezident Vladimir Putin, nejvíce matoucí byly ovšem Šojgem deklarované záměry. Mluvil totiž o „potenciálu výjimečných 3 000 let starých Skytů.“
Vykopávky s politickou účastí
Odkazoval tím na hojnost DNA, kterou sibiřský permafrost perfektně zachoval. Během vykopávek si vyžádal také přítomnost šamana – aby nenaštval duchy – a podle Daily Mail se nejspíš chystá vybudovat armádu mrtvých. I když šlo o velmi formální setkání, oznámení může mít dvojí politický důvod – alespoň podle některých analytiků. V té době se Rusko teprve chystalo na invazi na Ukrajinu a klonování bojovníků může využít propaganda Kremlu.
Nic to nemění na faktu, že ostatky odkryté v tzv. „Údolí králů“ jsou velmi skutečné a prakticky už nemohou být úžasnější. Vykopávky tu začaly už v roce 1998 za spolupráce ruských a německých archeologů. V roce 2018 ovšem Šojgu zahájil vrty vedené ruskými a švýcarskými experty a na práci dohlížel již zmíněný šaman. Skytové byli nomádští bojovníci iránského původu, kteří drželi Evropské stepi od hranic Číny až k Černému moři.
Vládnoucí kmen, cíl v permafrostu
Jejich vláda trvala od 7. do 3. století před Kristem. „Nejzajímavějším nálezem byly ostatky koňských obětí a koňské postroje,“ uvedl hlavní archeolog Timur Sadykov. Skytové byli se svými koňmi pohřbíváni často, nález tedy nebyl zcela překvapivý. Překvapily ovšem důkazy, že je bojovníci obětovali. Mnohem víc šokující je ovšem údajný záměr, že je Rusové chtějí naklonovat, oživit a použít tak jako posilu moderní armády.
Třetí expedice, která skončila v říjnu 2020, tyto ostatky vydala. Ačkoli je objev zkamenělých koster nepochybně sám o sobě úžasný, instituce jasně deklarovala cíl najít v permafrostu organický materiál. Jeho účelem bude právě klonování. „Už jsme tam vypravili několik expedic a tato je velká a mezinárodní,“ uvedl Šojgu dle Sputnik News. „Hodně věcí už bylo potvrzeno, ale mnohem víc ještě čeká na objevení a vykonání.“
Mediální bublina nebo skutečný cíl?
Nejstarší pozůstatky lze datovat do 9. století před Kristem – podle Unilad. Oznámení ze 14. dubna zahrnovalo také přirovnání k ovci Dolly. Šlo o slavnou, první klonovanou ovci, která v červenci 1996 zaplnila snad všechny titulní stránky. Svůj úspěch tehdy tímto způsobem odhalil Roslin Institute ve skotském Edinburgu. Je ovšem velmi nejasné, jak skutečné mají být ruské záměry oživit podobným způsobem starověkou armádu a použít ji.
Kreml a ruská média výrazně spolupracují na vytváření propagandy, informací i dezinformací. Cílem je obecně kalení vody ohledně toho, jak si Ruská federace vede ve všech svých mezinárodních snahách. Pravdou je, že ruská tvrzení ohledně technologických pokroků vypadají často mnohem lépe na papíře a v prohlášeních, než následně ve skutečnosti. Zda šlo tedy jen o další chiméru nebo je záměr reálný, těžko soudit.
Jaké starověké naleziště vás nejvíc ohromilo?