Barvu očí určuje genetika, většinou jsou u miminka světlé a během prvních let života ztmavnou. Postupem věku se může odstín lehce změnit, lidé ale někdy chtějí větší změnu.
Pokud si chce člověk změnit barvu svých očí jen dočasně, dá se toho celkem snadno dosáhnout pomocí kontaktních čoček. Na trhu je mnoho druhů s různými efekty. V případě potřeby trvalé změny odstínu lze duhovku upravit chirurgickým zákrokem. Nicméně kvůli četným rizikům od takového zásahu většina lékařů odrazuje. Jak se ovšem barva duhovky vlastně vyvíjí a jakými způsoby se dá změn docílit?
Vývoj barvy oční duhovky
Duhovka je prostřední částí oka s barevným odstínem. Lze ji najít v:
- Hnědé
- Černé
- Zelené
- Modré
- Oříškové
- Směsi těchto odstínů
Barvu určují geny obou rodičů a kvůli obrovskému množství kombinací se může barva očí dítěte lišit od otce i matky. Je tedy téměř nemožné ji předvídat. Postupem času se přirozeně mění, ale jen lehce. Oči miminek většinou během prvních let života ztmavnou. Má to na svědomí melanin, který tělo produkuje.
Změny s věkem
Drobné změny způsobuje také adaptace duhovky, což se děje v několika případech. Když se člověk pohledem soustředí, při trávení času ve velmi tmavém, nebo vysoce světlém prostředí, případně při prožitku velmi silných emocí. Někdy si lidé všimnou, že jim oči s věkem světlají – je to přirozený proces a není důvod k obavám. Barvu očí lze krátkodobě změnit použitím vhodných kontaktních čoček, kdy je na výběr opravdu velké množství variant.
Trvalá změna barvy očí?
Operace duhovky z tohoto důvodu je dostupná jen v některých částech světa. Proces vznikl původně kvůli opravám nebo nahrazení duhovky po nemoci či úrazu. Protože ale poskytuje trvalou změnu, stává se populárním i u lidí, kteří chtějí čistě kosmetickou změnu. Nicméně autoři malé studie shledali, že lidé podstoupivší tento zákrok často zažili následující komplikace:
- Oční infekci
- Otok či zranění rohovky
- Zelený či šedý zákal
- Slepotu nebo částečnou ztrátu zraku
Recept s medem a vlažnou vodou
Někteří lidé doporučují použít vlažnou vodu s medem a pomocí ní změnit barvu oči postupně. Tuto metodu ale nepodporují žádné vědecké důkazy a není ani považována za bezpečnou. Kohoutková voda není sterilní a může snadno způsobit infekci.
Kdy navštívit očního lékaře?
Pokud u vás dojde k náhlé a výrazné změně barvy duhovky, rozhodně s návštěvou očaře neváhejte. Zvláště riziková je změna z hnědé na zelenou, případně z modré na hnědou. Výrazné změny duhovky mohou ohlašovat choroby jako Hornerův syndrom nebo více forem zákalů. Všechny potřebují odborný lékařský zásah a následnou péči. Užíváte-li barevné kontaktní čočky, měli byste lékaře navštívit při výskytu těchto symptomů:
- Přetrvávající bolest
- Zarudnutí oka
- Rozmazané vidění nebo ztráta zraku
- Výtok z oka
Co si z toho všeho odnést?
Nejbezpečnější a nejrychlejší cestou dočasné změny barvy duhovky jsou speciální kontaktní čočky. Nakupujte u prověřeného zdroje, nesnažte se za každou cenu ušetřit – jde o vaše zdraví. Nechte si je také navrhnout lékařem, který vás naučí i správný postup nasazování. Dobře o ně pečujte, snížíte tím případné problémy. Toužíte-li po kosmetickém zákroku, buďte si vědomí případných rizik. Zvažte tedy, zda takový krok stojí za to.
Jaké kontaktní čočky jste kdy použili?