Chlad podporuje hubnutí, zjistil nejnovější výzkum. Dokáže totiž urychlit přeměnu bílého tuku na hnědý

Výzkum vědců ukazuje, že teplota prostředí značně ovlivňuje proces hubnutí u jedinců trpících obezitou. Teplota má ovšem mnohem více pozitivních přínosů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedním z mnoha dlouhodobých cílů vědeckého bádání je nacházení dalších způsobů, jak se člověk může vyrovnat s obezitou. Po mnoha očekávaných cestách se objevilo také něco, co zarazilo i vědeckou obec. Konkrétně se jedná o působení chladu. Nejnovější výzkum se totiž zaměřuje na komplexní roli zánětů během obezity a jejich dopadu na další faktory spojené s tímto stavem. Tedy například inzulinovou odolnost, riziko cukrovky nebo kontrolu hladiny glukózy.

Kouzlo dvojího tuku

Nové výsledky také potvrzují, že molekuly, které samy brání vzniku zánětů, se při nízkých teplotách projevují jako účinný nástroj právě proti obezitě. Cílem studie vědeckého týmu z Joslin Diabetes Center v Brigham Women’s Hospital bylo porozumět tomu, jak vedou chronické záněty ke zdravotním potížím týkajícím se právě obezity. Už předešlé výzkumy ukazovaly na to, že chlad zlepšuje například citlivost na inzulin.

Fungovalo to jak u lidí, tak i hlodavců, stejně jako v případě produkce protizánětlivých lipidových mediátorů v tzv. hnědém tuku. Ten se liší od bílého v tom, že spaluje lipidy a glukózu, přičemž vytváří teplo. Bílý ukládá nadbytečnou energii a jeho zásoby najdete hlavně v pažích a v oblasti žaludku. Hnědý tuk je tedy brán jako „dobrý“, a právě to z něj dělá střed zájmu postupů proti obezitě. Klíčem je totiž možnost přeměnit bílý tuk právě na zmíněný hnědý.

Skupina myší byla v chládku

Během nového výzkumu dostávaly pokusné myši typickou západní stravu bohatou hlavně na tuky, byly tedy řádně vykrmeny. Následně byli hlodavci umístěni do chladného prostředí kolem 4,4 stupňů Celsia. Vlivem teploty vzrostla jejich citlivost na inzulin a došlo ke značnému zlepšení metabolismu glukózy. Ve srovnání s kontrolní myší skupinou jim klesla hmotnost – druhá skupina pobývala ve zcela neutrální teplotě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krom toho shledali badatelé citelné snížení zánětlivých ukazatelů. Tento efekt se odvíjí od produkce specifické molekuly v buňkách hnědého tuku zvané maresin 2. „Zjistili jsme, že hnědý tuk produkuje maresin 2, který i systémově, ale v hlavně v játrech působí protizánětlivě,“ uvedl spoluautor Matthew Nazid. „Tyto nálezy naznačují nám dříve neznámou funkci hnědé tukové tkáně. To se dá použít v boji proti obezitě právě skrze produkci tohoto lipidového mediátoru.“

Jaké je vaše tajemství na shazování váhy?

Zdroj: Nature

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články