Co konkrétně by se stalo, kdyby se Slunce střetlo s černou dírou? Pravděpodobnost zkázy sluneční soustavy je poměrně vysoká

Černá díra je hrozbou naší sluneční soustavy. Vědci sestavili názorný plán, co vše by se se Zemí a Sluncem stalo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Černá díra je neustále na kolizním kurzu se Sluncem. Nezbývá jiná možnost, než čekat na zkázu sluneční soustavy, a časem ji sledovat na vlastní oči z pohledu zemského. Samotná černá díra, konkrétně známá jako Sagittarius A*, sídlí v jádru sluneční soustavy. V pozorovatelném vesmíru může být až 40 kvintilionů černých děr. Všeobecně mohou způsobit škody, které fatálně poškodí vesmír.

Povaha černé díry a její nebezpečí

Černá díra se příliš neliší od jakéhokoliv objektu, který má určitou hmotnost. Jen jí je trochu více, než bychom si přáli. Veškerá hmota, kterou vlastní, je stlačena do nekonečně malého bodu ve svém středu. Tento bod nazýváme singularitou. Většina černých děr jsou pozůstatky hvězd, kterými kdysi bývaly. Mají tedy enormní gravitační sílu. Čím více hmoty se stlačí do jejich singularity, tím silnější je gravitace.

Po extrémní události, jako je srážka dvou galaxií, se černá díra může uvolnit a začít bloudit. Je známo, že by v naší galaxii mohlo putovat až 12 těchto děr. Pokud by putující černá díra mířila k naší sluneční soustavě, nejdříve by dosáhla Oortova mračna. Tato destinace je přibližně 2 světelné roky od nás. Jakákoli černá díra, která by prošla tímto procesem, by byla spatřitelná při dosažení ledových obrů. Zároveň by nastala možnost vidět odtahování plynů z Uranu a Neptunu přes kvalitní dalekohled.

Destrukce planet na vlastní oči

Všechny plyny a prachy vyjmuté z Uranu a Neptunu by vytvořily oblast kolem černé díry známou taktéž jako Akreční disk. Pokračování černé díry ve své destruktivní cestě zasáhne i zbylé obří planety. Z pohledu civilistů nezbývá jiná možnost, než sledovat, jak Jupiter a Saturn mizí z noční oblohy. Černá díra postupující směrem ke Slunci zničí zbylé trpasličí planety včetně Země. Slunce se však stane tvrdším oříškem. Jeho konzumace bude vzhledem k obrovské hmotnosti a hustotě objektu trvat o něco déle. Nakonec zbyde jen pouhý oblak plynu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Samotný konec černé díry, resp. mračna, by mohl být jízdenkou zpátky na Zem. Záchrana před pohlcení černou dírou je tedy možná, avšak nepravděpodobná. Je možné, že světelný zdroj sluneční soustavy v takové zničující fázi vymizí. Ale místo toho, aby zdroj světla zmizel úplně, samotná černá díra by se mohla stát extrémně jasnou. Možná bilionkrát jasnější, než Slunce. S pohlcením Slunce by byla stabilita toho, co zbylo z naší sluneční soustavy, zcela zničena.

Země se zničení a pohlcení nevyhne

Pro fungování Země by bylo nutné vytvořit zcela novou gravitační rovnováhu. Dalšími nevyhnutelnými problémy by bylo smrtící záření nebo slapové síly. Tyto síly způsobují masivní zemětřesení, sopečné erupce a tsunami. V konečném výsledku se Země rozbije na kusy nebo v lepším případě instantně zmizí ze sluneční soustavy. Realita je taková, že byste byli vy a vše na planetě vtaženi do akreačního disku spolu s veškerou ostatní hmotou v naší sluneční soustavě. Následoval by už jen lístek do první řady a samotný pohled vtažení do černé díry.

Jaký by byl Váš poslední den na Zemi?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články