Jasně zelené ohnivé koule: Nad Novým Zélandem byl spatřen velice vzácný úkaz, který vědcům nedá spát

Jasně zelené ohnivé koule, které se rozletěly po obloze nad Novým Zélandem, mají několik vysvětlení, avšak existuje stále spousta spekulací.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

7. července 2022 byl spatřen jasně zelený meteor, který se zřítil do Cookova průlivu mezi novozélandským Severním a Jižním ostrovem. Meteorit, pravděpodobně o průměru asi jednoho metru, dopadl s výbušnou silou ekvivalentní přibližně 2 000 tun TNT a vedl k masivnímu sonickému třesku. Dva týdny po tomto incidentu byla nad Canterbury na novozélandském Jižním ostrově vyfotografována další vzácná zelená ohnivá koule.

Co jsou vlastně tyto vesmírné koule?

Ohnivé koule jsou neobvykle jasné meteory, jejichž velikost může přesáhnout více než jeden metr. Každý rok jsou hlášeny pouze asi čtyři z jednoho regionu. V případě Nového Zélandu je to ale jinak, jelikož Robert Lunsford, zabývající se aktivitou meteorů, zaznamenal ohromný nárůst počtu hlášení z Nového Zélandu.

Zapojují se také běžní občané

V poslední době je také daleko snazší takovou ohnivou kouli nahlásit. „Široká veřejnost na Novém Zélandu si nyní uvědomuje, že tyto události může skutečně hlásit prostřednictvím Fireballs Aotearoa,“ uvedl Lunsford. Jedná se o spolupráci mezi astronomy a občany. Dle dostupných údajů je zaměřena na nalezení meteoritů, které právě spadly na Zemi. Nezisková organizace se nyní připojila k Mezinárodní meteorické organizaci, která shromažďuje pozorování meteorů z celého světa. Tím usnadňuje členům veřejnosti hlásit jejich pozorování online.

iZdroj fotografie: Unsplash

Co dává těmto meteorům zelený odstín?

Závisí to převážně na velikosti, výšce a chemii těchto objektů,“ zmiňuje Jack Baggaley, emeritní profesor fyziky a astronomie na University of Canterbury na Novém Zélandu. Uvádí ještě rychlost a přirovnává ji k mnohem menším meteorům, pohybujícím se rychlostí 70 km za sekundu směrem na zemskou atmosféru. Sluneční částice by případně ionizovaly kyslík v horních vrstvách atmosféry. Stejný proces vytváří zelené polární záře. Zelená barva se může dle profesora objevit i v pomalejších meteorech, pokud jejich struktura obsahuje menší, ukryté meteory.

Jak se toto pestré zabarvení tvoří?

Baggaley má na tuto otázku jasnou odpověď. Zelenou barvu v nich vytvářejí velká tělesa složená z kovových materiálů, jako je nikl, železo a hořčík. Uvádí také vzácné tritium, kterého je na světě jen hrstka. Další, tak trochu nejasné Baggaleyho vyjádření, je spojitost s meteorickým rojem Perseid. Perseidy se každoročně vyskytují na noční obloze od poloviny července do konce srpna.

iZdroj fotografie: Pixabay

Spojitost s Perseidy?

Podle Lunsforda může rychlost Perseid způsobit, že atomy ionizovaného kyslíku budou při průchodu meteorů atmosférou zářit nazelenalým odstínem. Jedná se ale o pouhou domněnku a sám si nemyslí, že by novozélandské ohnivé koule byly nějakým způsobem spojeny s Perseidy.

Každoroční přehlídka Perseid

Ačkoliv jsou Perseidy každoročně velice aktivním meteorickým rojem, různá fáze Měsíce v období jejich maxima může činit pozorování velice obtížným kvůli měsíčnímu svitu. Typickým příkladem je právě letošní rok, kdy přehlídka Perseid nebyla tak působivá jako v minulých letech. Další takové podmínky nastanou až příští rok během srpna.

Jaký rok pro pozorování Perseid byl pro vás nejbohatší a proč?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články