V pátek lze očekávat na obloze plný jahodový měsíc. Nezmeškejte tuto podívanou

Úplněk je vždy krásnou podívanou na noční obloze, nicméně čas od času se na oční obloze může vyskytnout zajímavý jev, který se jen tak nevidí. Například páteční úplněk, který je známý také jako jahodový měsíc, rozsvítí noční oblohu na většina západní polokoule.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Pokud tedy nejste zrovna v této části planety, zřejmě tuto podívanou zmeškáte, nicméně do budoucna je to skvělá inspirace. Zbytek světa ovšem nemusí být smutný, protože na většině východní polokoule bude úplněk v pátek 5.června předvádět také své kousky. Bude probíhat zatmění penumbrálního měsíce, což znamená, že jahodový měsíc bude tmavý a stříbřitý.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Měsíc je pozorovatelný snadno i pouhým okem

Podívaná na noční obloze

Jevy na noční obloze jsou skvělou podívanou vždy, a proto je dobré se na to vždy připravit. Taková noční podívaná může být zážitkem na celý život, neboť se jedná o ojedinělé akce. Jasně, některé jevy můžeme očekávat s pravidelností, například perseidy. Zatmění měsíce nebo jeho zbarvení už tak časté nejsou. Pamatujete si, kdy jste naposled viděli měsíc v nějakém zajímavém tvaru nebo barvě?

Další šance za měsíc

Pokud byste v této době na západní polokouli nebyli, rozhodně nemusíte plakat. Stačí si počkat jeden měsíc, neboť 4.července budou mít obyvatelé západní polokoule možnost shlédnout měsíční zatmění. Podle serveru Space.com a webu Live Science proběhne penumbrální zatmění měsíce i tady. Naplánujte si tedy na tento den hezkou noční podívanou, otevřete si okno, sedněte si na terasu a koukejte na noční oblohu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zatmění měsíce můžeme vidět několikrát za život

Jahodový měsíc

Přesný okamžik plnosti měsíce v jahodové barvě by se měl podle NASA odehrát v pátek v 19:12 SEČ. V tu chvíli ovšem nebude Měsíc v Severní Americe vidět, bude nejlepší možností koukat na oblohu při východu slunce, kdy měsíc bude ještě trochu vidět. Pojmenování Jahodový měsíc vzniklo pro relativně krátké období pěstování jahod v severovýchodní Americe. Jméno uznávají většinou algonquinské kmeny od 30.let 20.století.

Červen je ideální měsíc

Ve skutečnosti je měsíc červen pro většinu států USA primárním měsícem pro pěstování jahod. Podle potravinového místa Epicurious, které klade důraz na to, že jahody jsou populární, řadí jahody na šesté místo v oblíbenosti ovoce v zemi. Pokud máte rádi jahody, můžete vyzkoušet také lesní jahody, které jsou sladší a mají hustější chuť než jahody zakoupené v obchodě.

Zatmění za úplňku

Existují druhy zatmění měsíce, k nimž může dojít pouze za úplňku. Během úplného zatmění Měsíce, kdy Měsíc prochází přímo stínem Země, vypadá Měsíc krvavě rudý. Je to způsobeno zbarvením východem a západem Slunce. Během částečného zatmění měsíce ztmavne pouze část úplňku, takže část měsíce vypadá tmavší než zbytek. Živé sledování vám usnadní virtuální dalekohled, který je skvělou pomůckou pro sledování různých show na noční obloze plné hvězd.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články