Spuštění kosmického programu SpaceX představuje milník pro komerční vesmírné lety

Určitě jste už slyšeli o tom, že do vesmíru se poprvé dostala raketa komerční společnosti. Touto společností je SpaceX, která na projektu pracovala několik let. Nakonec se jí to podařilo a její raketa se jako první komerční do vesmíru dostala.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jde o první komerční misi, která vyslal lidi na oběžnou dráhu z USA. Americká NASA se v projektech už nějakou dobu nepohybuje, neboť se zastavila v roce 2011. Tento komerční let tak představuje obrovský milník pro komerční vesmírné lety. Je tedy otázkou času kdy se další lidé dostanou do vesmíru na jedné z těchto raket.

Směr ISS

Komerční raketa, která poprvé v historii vylétla na oběžnou dráhu se třemi pasažéry, resp. astronauty, se jmenuje Crew Dragon. Vyvinula ji společnost SpaceX. Vylétla ve 3:22 z Kennedyho vesmírného střediska v Cape Canaveral na Floridě 30.května 2020. Odvezla tak dva americké astronauty jmény Doug Hurley a Bob Behnken na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Vznikla tak nová americká éra kosmického cestování a zároveň i ambice nové generace pokračovat tímto směrem.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Soukromé rakety začala využívat i NASA

Zradilo je počasí

Start byl původně naplánován na 27.května, ale kvůli špatnému počasí se doba odletu posunula o 17 minut, což by samozřejmě narušilo veškeré výpočty. Při druhém startu 30.května už počasí spolupracovalo a vše se tak mohlo naplno rozjet. Astronauti se neobjevili na oběžné dráze Spojených států od roku 2011, kdy byl zastaven vesmírný program NASA. Od té doby jsou ruské kosmické lodě Sojuz jedinou možností, jak se mohou astronauti různých národností dostat na ISS. Čínská kosmická agentura má své vlastní rakety a prostředky, a nějakou dobu měla i svou vlastní vesmírnou stanici, ale není partnerem ISS.

Výtahem na Mars

Kosmickým letem rakety od SpaceX by se tak mělo všechno změnit a Amerika by se opět mohla účastnit dobývání vesmíru. V roce 2014 se americká NASA spojila se soukromými společnostmi SpaceX a Boeing. Jejich cílem bylo vyvinout novou technologii letu, která přivede astronauty na oběžnou dráhu a zpět. Společnost SpaceX dokonce pracuje na speciální výtahové raketě, která by v budoucnu měla být schopna přivést lidi na Mars.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články