Lidstvu hrozí katastrofa, pokud se Slunce střetne se zbloudilou hvězdou. Za 8 minut budeme všichni na škvarek

Přímo ke Slunci míří zbloudilá hvězda. Pokud se tato dvě vesmírná tělesa střetnou, mohlo by to znamenat počátek konce života na celé naší planetě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jak by mohla zbloudilá hvězda skončit v naší sluneční soustavě? Jak by vypadala taková obrovská kolize? A kolik času bychom v takovém případě měli? Jak už napovídá samotný termín, zbloudilé hvězdy si jen tak plují vesmírem a nepatří k žádné konkrétní galaxii. Pokud patřily, tak byly v některém momentu vystřeleny ze svého domova supernovou nebo kolizí dvou galaxií. Ať už to bylo cokoli, vyrazily pryč, a to velmi rychle.

Tuláků není vůbec málo

Aby se hvězda mohla odpoutat od Mléčné dráhy, potřebovala by se pohybovat asi rychlostí 550 km/s. Naštěstí rychlost našeho Slunce je „jen“ 200 km/s. Ty zbloudilé nicméně nejsou tak vzácné a ve známém vesmíru jich může být víc jak 200 miliard. A jedna se řítí směrem k nám. Seznamte se s Gliesem 710. Zbloudilá trpasličí hvězda je na dráze, která ji k nám přivede asi za 1,3 milionu let. Až se k nám dostane, bude na okraji soustavy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konkrétně se objeví v Oortově oblaku při rychlosti 51,500 km/h. Nepochybně pak vyšle ledové úlomky všemi směry, možná i přímo na nás. Jakmile dorazí k Neptunu, začne odpočet k děsivé kolizi. Tedy T-minus 10 let do srážky se Sluncem. V té chvíli si naplánujte všechno, co jste nestihli, protože apokalypsa bude za rohem. Gravitace Gliese 710 vychýlí dráhy celého našeho sousedství a mohla by i vyrazit Zemi z obyvatelné zóny.

Sbohem, veškerý živote

Kvůli tomu se můžeme stát zbloudilou planetou, která opustí Sluneční soustavu. A věci budou jen horší. Jednou z možností je rudá nova vzniklá srážkou Slunce a Gliese 710. To by znamenalo obrovskou explozi, která uvolní asi 1,5milionkrát více světla, než Slunce normálně emituje. Vzhledem k tomu, jak dlouho k nám světlo putuje, nevěděli bychom to ještě milosrdných 8 minut. Jakmile by k nám tato vlna dorazila, během zlomku vteřiny bychom byli všichni na škvarek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlavně proto, že hned za oslňujícím světlem je žhavý plyn. Tahle vlna by měla schopnost vymazat prakticky všechno, co jí bude stát v cestě. Sbohem Merkure, Venuše a Země. Naše atmosféra a oceány okamžitě zmizí. Nezůstalo by nic jiného než holé skály. Stejně tak by vzniklo obrovské množství vysoce nabitých neutrin. Země by byla zaplavena smrtící UV a gama radiací, která by ničila všechno, nic by v ní nemohlo dlouho přežít.

Ani mírnější varianta pro nás není dobrá

Pokud by všechno sledovali odněkud mimozemšťané, viděli by jednu jasnou hvězdu obklopenou rudým plynem. Infračervené světlo, které by exploze zanechala, by bylo vidět ještě hodně dlouho. Existuje však ještě poměrně mírumilovná možnost. Pokud se totiž dvě hvězdy pohybují trochu pomaleji, mohou se během vzájemného obíhání spojit. Slunce by tedy Gliese pohltilo v aktu hvězdného kanibalismu. Říká se tomu modrý opozdilec.

Ačkoli to zní mírněji, život na Zemi by byl stejně vymazán. Naše Slunce by teď bylo obří modrou hvězdou a obyvatelná zóna by se posunula výrazně dál. Nastalo by tedy prakticky to samé, co v předchozím scénáři. Vesmír je krásné místo pro život, nicméně všechno v něm záleží na drobných nuancích. A i naše Sluneční soustava je souhrou jemných okolností a obyvatelnost Země visí na vlásku prakticky neustále.

Jak jste si vždycky představovali konec světa?

Zdroj: WhatIf
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články