Kdyby Měsíc obíhal Zemi rychleji, pomalu by nás to zničilo. Zdánlivě maličkost má obrovský vliv

Připoutejte se, jelikož se vydáte na oběžnou dráhu Měsíce, která nabere opravdu vysoké otáčky, poruší svůj planetární rychlostní limit a lidem zkomplikuje životy.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Měsíc obíhá kolem Země pohodlnou a spolehlivou rychlostí 1 km/s, a pokud se vám to zdá rychlé, tak jste opravdu na omylu. Pokud by se Měsíc totiž stále přibližoval k Zemi, gravitační přitažlivost naší planety by se zvýšila, stejně tak jako oběžná dráha Měsíce. V takovém případě by to pro Zemi znamenalo věčnou zimu.

Povaha Měsíce dostává úplně nový rozměr

Řekněme, že by se rychlost obíhání Měsíce zvýšila. Připravte se na to, že toto nebeské těleso uvidíte častěji. Navíc se zvýšenou viditelností a rychlostí Měsíce by se jeho zatmění stalo běžným pohledem. To sice znamená krásnější a daleko častější výhled na oblohu, ale pro život na Zemi už by to tak pestré nebylo, jelikož se gravitační síla kompletně zaryje do zemské kůry.

Není kam se schovat

Tato zvýšená síla by způsobila zemětřesení a zvýšila by pravděpodobnost sopečných erupcí po celém zemském povrchu. V takové situaci byste si rozhodně nemohli ani oddychnout někde na pláži hezky u moře. Příliv a odliv totiž existují díky oběžné dráze Měsíce, zemské gravitaci a Slunci. Tím, že se tedy Měsíc přibližuje, vlny oceánského přílivu se neuvěřitelně zvětšují, a to způsobuje povodně a jiné katastrofy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mluvíme tady asi o osminásobném zvětšení. Dá se odhadovat, že některé ostrovy by se skryly na většinu dne pod vodou a pobřežní města by byla zcela zaplavena. Pro obyvatele těchto míst to znamená nutnou evakuaci vzhledem k neustálému nebezpečí. Řeč je asi o 700 milionů osob, to už je pořádné stěhování národů. Ani to však není vše. Existuje totiž možnost, že Měsíc dosáhne Rocheova limitu.

Život bez Měsíce?

Jedná se o bod, kdy je Měsíc tak blízko Zemi, že slapové síly mezi námi by byly dostatečně silné, aby ho roztrhaly. To naštěstí nehrozí, protože jak se jeho rychlost zvyšuje, tak se jednoduše vypustí do vesmíru. Ano, je to proto, že jakmile naše přirozená družice dosáhne rychlosti 1,4 km/s, bude mít dostatečnou hybnost, aby unikla zemské gravitaci. Jak zmizí z dohledu, možná se vám zpočátku uleví. Koneckonců, rotace Země by se bez Měsíce zpomalila, což znamená rapidní prodloužení běžného dne.

Kompletní převrácení ekosystémů

A konečně by byly u konce neustálé zemětřesení a ničivé záplavy. Ale ve skutečnosti tady začíná ta pravá noční můra. Bez Měsíce se totiž příliv a odliv daleko zmenší a zeslábnou. Jakékoli pobřežní ekosystémy, které ještě nebyly zničeny masivními záplavami, by nyní byly zcela převráceny.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hromadná katastrofa pro život na Zemi

Bez vířícího přílivu by zvířata, která jsou závislá na zdrojích potravy normálně plovoucích v oceánu, nedostávala živiny, které potřebují k životu. A bez měsíčního světla nedokáží noční predátoři pořádně lovit. To samozřejmě způsobí další katastrofu v podobě hromadného vymírání tvorů na souši i na moři. A zatímco život na Zemi by byl úplně na ruby, tak samotná planeta to také odskáče.

Cesta k záhubě

Země má běžně sklon asi 23,5 stupně, což se úplně změní. Tento úhel naší oběžné dráhy sice umožňuje střídání ročních období, ale je to gravitace Měsíce, která stabilizuje tento sklon, aby nešel dále. Takže bez toho by se roční období mohla zastavit a počasí si přijde také na své. Člověk jej v takové situaci nedokáže nijak odhadovat či předpovídat. Při větším sklonu hrozí extrémní povětrnostní podmínky a následná doba ledová. Takže vlastně pomalá, ale jistá cesta k vyhynutí.

Co by se podle vás muselo stát, aby Měsíc přestal plnit svoji funkci?

Zdroj: WhatIfShow
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články