Rusko posílá kosmickou loď na vesmírnou stanici. Měla by zachránit uvízlé astronauty

Rusové poslali kosmickou loď na Mezinárodní vesmírnou stanici. Je naplánováno vyzvednutí tří astronautů, kteří uvízli na stanici po poruše na jejich lodi z prosince 2022.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Podle plánu se Sojuz MS-23 vrátí na Zemi s astronauty v září. Pro tentokrát si s sebou všichni vzali až 430 kilogramů zásob, které zahrnují jídlo, vodu a výzkumné zařízení na stanici. Sojuz MS-23 je ohlašován od ledna, kdy padlo rozhodnutí o vyslání záchranné mise. Na ISS byli uvězněni tři astronauti, Rusové Dimitrij Petelin a Sergej Prokopjew a Američan Frank Rubio. V prosinci 2022 totiž došlo k vážnému úniku chladicí kapaliny z ruské lodi MS-22, se kterou tato posádka letěla na stanici.

Příčinou problému byl dopad mikrometeoritu

NASA i Roskosmos předpokládaly, že za únik byl zodpovědný dopad mikrometeoritu. Dříve se již takové poruchy na ruských lodích vyskytovaly. Po zastavení úniku se objevily obavy, že návrat Sojuzu MS-22 představuje pro astronauty nebezpečí. Roskosmos proto nařídil vytvoření záchranné mise a vyslání nové lodi na ISS, která se tam v současné době pohybuje. Existují však určitá rizika i pro záchranářskou stranu.

Budou mít politické odlišnosti nějaký dopad?

S ohledem na stav nouze byla pro amerického astronauta Franka Rubia připravena samostatná nouzová loď. Jedná se o kosmickou loď Dragon společnosti SpaceX. Proč by se tedy tito tři astronauti v případě náhlého návratu na stanici nevrátili společně lze spíše vysvětlit politickými úvahami. Všichni si asi dokáží představit, oč se jedná.

iZdroj fotografie: Unsplash

Bude záchranná mise úspěšná?

Z hlediska vesmírných misí se to dá shrnout tak, že v současné době probíhají v rámci dohody mezi Roskosmosem a NASA dvě. Obě se také vztahují k ISS. V září loňského roku byla ke stanici vypuštěna ruská loď Sojuz MS-22, kde zmiňovaní tři astronauti uvízli. Měsíc poté proběhl start americké lodi Crew Dragon-5, se kterou na stanici dorazila kosmonautka Roskosmosu Anna Kikina. Jak to ale nakonec dopadne, můžeme zatím jen předpovídat.

Jaká máte očekávání od této mise?

Zdroj: Npr
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články