NASA zkompletovala raketu pro mise nové generace a je opět o krůček blíže Měsíci

NASA je zase o krůček blíž Měsíci. Úřad právě dokončil montáž systému „megarocket“ skoro za půl bilionu korun.

i Zdroj fotografie: NASA
                   

Raketa Space Launch System (SLS) se vydá na první cestu do kosmu v listopadu, a to s misí Artemis-1. Ta bude zahrnovat také testování kosmické lodi Orion, která vezme v roce 2023 astronauty na Měsíc i zpátky. Nyní bylo jádro nové rakety a jeho podpůrné systémy poprvé sestaveny dohromady. Týmy expertů na Floridě využily k manipulaci s podpůrnými raketami speciální jeřáb schopný uzvednout více jak 85 tun.

Artemis a mise pro další dekádu

Součásti celého systému jsou momentálně kompletně sestaveny na mobilním odpalovači uvnitř jedné z budov patřící ke Kennedyho vesmírnému středisku. Jádro rakety vysoké 65 metrů zahrnuje nádrže pro čtyři motory, které poskytnou dostatečný tah, aby dostaly celou váhu do vzduchu. Společně s přídavnými raketami a kosmickou lodí Orion se celé zařízení vypraví k Měsíci v listopadu tohoto roku.

Artemis-1 je jméno prvního testovacího letu lodě Orion, což je zařízení nové generace určené pro kosmické lety s posádkou. Tato první mise však bude ještě bez astronautů. Když je teď jádro rakety spolu s podpůrnými raketami na místě, NASA začne přidávat ostatní systémy a prvky. Pak zahájí veškeré technické testy nutné pro start. Měly by být dokončeny před přidáním kosmické lodě na mobilní rampu, která ji doveze k samotné odpalovací rampě.

Mobilní odpalovač

Mobilní odpalovač neslouží jen jako převozní jednotka, ale jde také o zásobárnu energie, komunikační kanál, chlazení a skladiště pohonných hmot. Jádro rakety prošlo velmi důkladnou testovací fází v Mississippi včetně testování motorů a nezávadnosti pro životní prostředí – tzv. Green Run. V březnu byly motory spuštěny na 8 minut, což je čas potřebný pro to dostat SLS z pevniny do vesmíru. S misemi Artemis se na Měsíc dostane také první žena a první osoba černé pleti.

iZdroj fotografie: NASA

Tyto mise mají na Měsíci ustanovit udržitelnou možnost průzkumu a slouží také jako příprava na mise na Marsu. Budoucí projekty jsou páteří NASA pro hluboké zkoumání vesmíru. Plánem je vytvořit systém, kdy budou astronauti vyneseni v kosmické lodi na vrcholku SLS, dosáhnou orbitu Měsíce, kde zakotví, a následně se v modulu přesunou na povrch Měsíce. SLS je jediná raketa, která je schopná dopravit zásoby i posádku najednou.

Zdroj: Dailymail

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články