NASA zkompletovala raketu pro mise nové generace a je opět o krůček blíže Měsíci

NASA je zase o krůček blíž Měsíci. Úřad právě dokončil montáž systému „megarocket“ skoro za půl bilionu korun.

i Zdroj fotografie: NASA
                   

Raketa Space Launch System (SLS) se vydá na první cestu do kosmu v listopadu, a to s misí Artemis-1. Ta bude zahrnovat také testování kosmické lodi Orion, která vezme v roce 2023 astronauty na Měsíc i zpátky. Nyní bylo jádro nové rakety a jeho podpůrné systémy poprvé sestaveny dohromady. Týmy expertů na Floridě využily k manipulaci s podpůrnými raketami speciální jeřáb schopný uzvednout více jak 85 tun.

Artemis a mise pro další dekádu

Součásti celého systému jsou momentálně kompletně sestaveny na mobilním odpalovači uvnitř jedné z budov patřící ke Kennedyho vesmírnému středisku. Jádro rakety vysoké 65 metrů zahrnuje nádrže pro čtyři motory, které poskytnou dostatečný tah, aby dostaly celou váhu do vzduchu. Společně s přídavnými raketami a kosmickou lodí Orion se celé zařízení vypraví k Měsíci v listopadu tohoto roku.

Artemis-1 je jméno prvního testovacího letu lodě Orion, což je zařízení nové generace určené pro kosmické lety s posádkou. Tato první mise však bude ještě bez astronautů. Když je teď jádro rakety spolu s podpůrnými raketami na místě, NASA začne přidávat ostatní systémy a prvky. Pak zahájí veškeré technické testy nutné pro start. Měly by být dokončeny před přidáním kosmické lodě na mobilní rampu, která ji doveze k samotné odpalovací rampě.

Mobilní odpalovač

Mobilní odpalovač neslouží jen jako převozní jednotka, ale jde také o zásobárnu energie, komunikační kanál, chlazení a skladiště pohonných hmot. Jádro rakety prošlo velmi důkladnou testovací fází v Mississippi včetně testování motorů a nezávadnosti pro životní prostředí – tzv. Green Run. V březnu byly motory spuštěny na 8 minut, což je čas potřebný pro to dostat SLS z pevniny do vesmíru. S misemi Artemis se na Měsíc dostane také první žena a první osoba černé pleti.

iZdroj fotografie: NASA

Tyto mise mají na Měsíci ustanovit udržitelnou možnost průzkumu a slouží také jako příprava na mise na Marsu. Budoucí projekty jsou páteří NASA pro hluboké zkoumání vesmíru. Plánem je vytvořit systém, kdy budou astronauti vyneseni v kosmické lodi na vrcholku SLS, dosáhnou orbitu Měsíce, kde zakotví, a následně se v modulu přesunou na povrch Měsíce. SLS je jediná raketa, která je schopná dopravit zásoby i posádku najednou.

Zdroj: Dailymail

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě