Až na Zemi přiletí drtivá solární bouře, její nezvratné dopady pocítí každý člověk. Její zásah však nedokáží experti predikovat

Náš moderní svět se spoléhá prakticky výlučně na digitální technologie. Jenže jsme blízko Slunci, a tudíž i v riziku zásahu geomagnetickou bouří.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během 26. srpna tohoto roku na Slunci proběhlo několik výrazných erupcí, které způsobily „solární tsunami“. Celá tato událost vyslala naším směrem několik gigantických vln žhavých částic. Ty pluly Sluneční soustavou rychlostí skoro 1000 kilometrů za hodinu, některé z nich mohly dosáhnout i Země. Přes určité obavy vědců je ovšem naše planeta zatím v bezpečí, protože tyto výboje se ukazují jako velmi slabé.

Bouře s těžkou predikcí

Například zásahy asteroidem dovedeme predikovat na dlouhé stovky let dopředu. Problémem slunečních bouří ovšem zůstává nemožnost odhadu jejich výskytu a neznámá příčina. Přes všechna pozorování Slunce totiž vědci nepřišli na to, co za těmito erupcemi stojí. V případě, že by tyto částice zasáhly Zemi ve velké míře, došlo by pravděpodobně ke zničení navigačních systémů a nejspíš i podvodních internetových kabelů.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Tyto výbuchy jsou v základu obrovské bubliny plynů a magnetického proudění, které s sebou nesou miliardy tun nabitých částic. Tohle celé pak putuje vesmírem rychlostí několika milionů kilometrů v hodině. Mraky tohoto druhu navíc způsobují tlakové vlny, které někdy dosáhnou i k Zemi a způsobí tady geomagnetickou bouři. Jde o zásadní narušení naší magnetosféry, tedy prostoru řízeného magnetickým polem samotné Země.

Orientace a šance zásahu

Takováto bouře je viditelná jako nádherná aureola na nočním nebi, jenže na magnetismu Země je založený jakýkoli navigační systém. Poslední geomagnetická bouře nás zasáhla v srpnu roku 1972 a výrazně narušila telekomunikační sítě i veškerou elektroniku. Ačkoli slovo zásah zní děsivě, Zemi by to nezničilo. Na plné zasažení Země by výboj musel být mimořádně silný, v takovém případě by nejspíš zasáhl hlavně elektrickou rozvodnou síť.

iZdroj fotografie: Pixabay

Objevily se také obavy o internetové kabely uložené v oceánech, které nejsou dostatečně uzemněné. Stejně tak by byla zničena veškerá GPS navigace a další funkce stojící na satelitech na oběžné dráze. Vědci studují projevy naší hvězdy už desítky let, bohužel však dosud nenašli příčinu stojící právě za těmito erupcemi. Díky jejich krátkému dosahu je planeta obecně v bezpečí, alespoň prozatím. Dovedete si představit následky takové hypotetické silné sluneční bouře pro běžného člověka?

Zdroj: Inverse

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články