Podle nových odhadů se v naší galaxii nachází téměř 6 miliard planet podobných Zemi

Výzkum vesmíru, který obklopuje naši planetu a jehož jsme součástí probíhá neustále. Každý den vědci přicházejí s novými objevy a důkazy, které nám pomáhají přiblížit se k odhalení tajemství tohoto nekonečně velkého prostoru.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Síla, kterou vesmír skrývá je neuvěřitelná, a proto se rozhodně vyplatí věnovat výzkumu vesmíru čas i peníze. Podle nových odhadů odborníků v naší galaxii Mléčná dráha může být až jedna planeta podobná naší planetě Zemi pro každých pět hvězd podobných Slunci.

Hvězda typu G

Podle nových odhadů astronomů z University of British Columbia, která využívá data z mise Kepler, kterou provedla NASA, může existovat až jedna planeta podobná planetě Zemi pro každých pět hvězd podobných Slunci v Galaxii Mléčná dráha. Aby byla planeta považována za Zemi, musí být skalnatá, zemitá a měla by obíhat kolem Slunce typem G. Rovněž musí obíhat v obyvatelných zónách své hvězdy, v rozsahu vzdálenosti od hvězdy, ve které může skalnatá planeta na svém planetu hosti tekutou vodu a potenciálně také život.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Planet bude v naší galaxii patrně více, než si myslíme

Až 6 miliard hvězd

Výpočty stanovují horní hranici 0,18 planet podobných Zemi na hvězdu typu G. Odhad toho, jak běžné jsou různé druhy planet kolem různých hvězd, může poskytnout důležitá omezení pro teorii formování a vývoje planet. Odhad také může pomoci optimalizovat budoucí mise věnované hledání vnějších planet. Podle astronomky UBC má Mléčná dráha až 400 miliard hvězd, přičemž jen sedm procent z nich je typu G. To znamená, že v naší galaxii mohou mít planety podobné Zemi jen šest miliard hvězd.

Dopředné modelování

Předchozí odhady frekvence planet podobných Zemi se pohybují od zhruba 0,02 potenciálně obyvatelných planet na Slunce podobnou hvězdu po více než jednu na Slunce podobnou hvězdu. Planety, jako je Země, budou při průzkumu planety zpravidla chybět než jiné typy, protože jsou tak malé a oběžné dráhy jsou zase daleko od svých hvězd. To znamená, že soubor planet představuje pouze malou podmnožinu planet, které jsou ve skutečnosti na oběžné dráze kolem hledaných hvězd. K překonání těchto výzev použili vědci techniku známou jako dopředné modelování.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vesmír fascinuje nejenom vědce, ale i laiky

Následování Keplera

Vědci začali simulaci celé populace exoplanet kolem hvězd, které Kepler hledal. Každou planetu označili jako detekovanou v závislosti na tom, jak by je mohl najít algoritmus pro vyhledávání planet. Potom porovnali detekované planety se skutečným souborem planet. Přinesla-li simulace těsnou shodu, pak počáteční populace byla pravděpodobně výbornou reprezentací skutečné populace planet obíhajících kolem těchto hvězd. Výzkum vrhl také více světla na jednu z nejvýznamnějších otázek exoplanetové vědy, která dnes existuje. Otázka se týká mezery poloměru, ale o tom zase někdy jindy. Výzkum bude ovšem probíhat dále a jistě přinese spoustu zajímavých výsledků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články