Podivné hrudky mohou být první strukturou ve vesmíru

Tzv. inflatony, které se objevily během prvotních fází nafukování vesmíru při Velkém Třesku, mohou být nejstarší struktury, které v něm reálně existují.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Simulace ukazující částečky vesmíru milionkrát menší než jsou neutrony, odhalila zcela první struktury, které kdy v realitě existovaly. A tyto husté „hrudky“ jsou přinejmenším podivné. V první triliontině sekundy po Velkém Třesku byl vesmír horkým místem připomínajícím polévku, která měla teplotu přes trilion stupňů. A ačkoli vědci nemohou tento moment pozorovat přímo, dá se pomocí počítačových simulací a propočtů velmi dobře rekonstruovat.

A všechno to začalo Velkým Třeskem

Nové soustavy simulací, které jsou mnohem detailnější než kterékoli předchozí, nám ukázaly, jak první dopady gravitace donutily kvantové částice známé jako inflatony, aby se shlukly dohromady. Výsledek poprvé ukázal, jak následně inflatony vytvořily komplexní a husté struktury, které vážily něco mezi jednotkami gramů a 20ti kilogramy. Tedy váha někde mezi poštovní známkou a buldokem, ale sražená do objemu menšího než je elementární částice.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tahle simulace je první natolik detailní, že vědci mohou dešifrovat velikosti a tvary těchto prvotních struktur. Kromě toho výsledky velmi elegantně souhlasí s jednoduchým teoretickým modelem, který je ovšem starý skoro 40 let. Otvírá se nám tak neuvěřitelně komplexní fáze počátků vesmíru, které teprve začínáme nějak hlouběji rozumět. Simulace nám vymodelovaly čas na konci tohoto shlukování.

První existující struktury v celé existenci

Jedná se o čas, kdy vesmír extrémně rychle narůstal a obsahoval pouze energii a inflatony, tedy druh kvantové hmoty, která vytvořila energetická pole, která po Velkém Třesku vyplnila veškerý prostor. Fyzici jsou toho názoru, že inflatony viděné v těchto simulacích vyšly z kolísání energetických polí existujících okamžitě po Velkém Třesku. Stejná pole nejspíš vytvořila obrovské galaktické struktury viditelné v dnešním vesmíru, které mají velikosti miliard světelných let.

iZdroj fotografie: Unsplash

Struktury tvořené inflatony se nejspíš během zlomků vteřin zhroutily do elementárních částic. Ovšem s jejich hustotou, která byla 100 000 krát vyšší než okolní prostor, způsobil jejich pohyb a interakce pravděpodobně trhliny v časoprostoru zvané gravitační vlny. Jejich zhroucení pod vlastní vahou také nejspíš vytvořilo prvotní černé díry, které někteří vědci považují za kandidáty na temnou hmotu – tajemnou substanci, kterou nikdo neviděl, ale tvoří 85 % hmoty.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články