Proč lidé i dnes věří, že je Země placatá aneb Po stopách vzniku jedné z nejstarších konspiračních teorií světa

Kolem planety krouží stovky satelitů a americká posádka přistála na Měsíci. I tak určitou skupinu lidí neomrzí myšlenka, že je Země placatá, jak se uvažovalo ve středověku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Že je Země kulatá, prohlásil už před 2 500 lety Aristotelés. Jeho současníci mohli o slovech tohoto myslitele pochybovat, moderní lidé už ale mají neotřesitelné důkazy, že Země je zploštělý sféroid. Komunita „plochozemců“ neboli Flat Earth Society vznikla už v 50. letech 20. století. Skutečnost, že ještě existuje, znamená, že je nedokázal přesvědčit žádný vědecký důkaz. Všechno, co jejich paradigma vyvrací, je totiž bráno jako konspirace.

Vtip, nebo reálná organizace?

Ač tato představa zní normálnímu člověku dosti legračně, plochozemci jsou skutečná komunita mající dokonce prezidenta. Jejich hlavou je Daniel Shenton, řečníkem například Robbie Davidson a podle časopisu Smithsonian měla skupina v době vzniku roku 1956 asi 3 500 členů. Zastánci jsou i v českém prostředí, například skupinky na Facebooku ovšem čítají sotva stovku profilů. Základními kameny jsou doslovná víra v Bibli a absence vědeckosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Základem paradigmatu je přesvědčení, že Země není koule. Při bližším ohledání vyjde ovšem najevo hned několik rozporů a mylných představ. Země je plochý disk, v jehož středu je Antarktida. Kraj je obehnán vysokou ledovou zdí (ano, jako ze Hry o trůny), ke které se ale nelze nijak přiblížit. Hlídá ji totiž americká NASA a kontroluje, aby nikdo nepřelezl, nespadl na druhé straně a taky neodhalil skutečný stav věcí.

Popření základních zákonitostí vesmíru

Jako by představa placky nestačila, popírají plochozemci i existenci gravitace. Neexistuje přitažlivost, vše zůstává na povrchu disku kvůli jeho zrychlení. Plocha se totiž pohybuje nahoru se zrychlením 9,8 m/s vlivem „jakési temné energie“. O tomto ovšem někteří konspirátoři pochybují, protože nelze zrychlovat donekonečna a Země by – poslušna teorie relativity – nakonec překonala rychlost světla. V této verzi tedy asi fungují fyzikální zákony.

Když je placatá Země, měly by logicky být stejně tvarovány i další planety Sluneční soustavy. Podle plochozemců to ale vůbec není nutné. Je tedy kulovitý Měsíc nebo Slunce? Možná ano, ale nejsou od nás daleko. Pohybují se totiž kruhem nad zemskou rovinou a z dálky 4 828 kilometrů nás osvětlují jako obrovské světlomety. Existují i varianty, podle kterých je Měsíc pouze gigantická projekce a ve skutečnosti toto těleso vůbec neexistuje.

Nelze je ničím přesvědčit

Mohlo by se zdát, že stačí několik základních fyzikálních modelů a jednoduchých vědeckých důkazů. Plochozemci jsou však imunní vůči důkazům a cokoli, co by jejich světonázor popíralo, považují za součást konspirace a uměle vytvořenou propagandu. Konspirátoři v 19. století přišli se zetetickým způsobem myšlení, tedy určitým druhem vědecké skepse. V této astronomii je Země plochá, což se snaží podpořit různými mechanismy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho z nich je naprosto absurdních a navíc si často protiřečí, pro plochozemce jsou ovšem stejně absurdní běžné vědecké postupy a výsledky. Přes zdánlivou nepochopitelnost se dá vysledovat určitý psychologický mechanismus. Tato komunita je totiž živnou půdou pro lidi, kteří se chtějí cítit výjimečně a jako vybraní členové. Oni totiž přece nepodlehli celosvětové propagandě a „nejsou stádo“, které je masírováno lživými informacemi.

Mlčení, urážky, neschopnost vysvětlení

Ve výsledku není možné je přesvědčit či aspoň přivést k revizi jejich postoje. Jakmile je jim položena naprosto jednoduchá otázka, která rozporuje jejich světonázor, je tazatel označen na rozvraceče komunity. Mnoho plochozemců vychází z doslovného chápání Bible a tvrdí, že přijetí jejich pravdy vyžaduje obrovskou duševní sílu, které není každý schopen. Ti, kteří podléhají lžím učeným od základní školy, jsou vlastně chudáci bez vlastního názoru.

Oblíbeným argumentem je to, že při pohledu na hladinu vody nevidíme žádné zakřivení. Což je pochopitelné, protože vidíme jen malinký úsek, na kterém toto není pouhým okem patrné. Zatímco však běžná astrofyzika a astronomie pracuje jen s několika opakujícími se pravidly, plochozemci potřebují pro každou skutečnost vymyslet velmi složité mechanismy. Pak není divu, že se od nich nelze dovědět ani jednotný model toho, jak Země vlastně vypadá.

Kterou variantu tvaru naší planety zastáváte vy?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články