Čeká nás vesmírná podívaná. K Zemi se blíží sto kilometrů velká kometa. Jedná se doposud o největší, jakou známe

V roce 2031 se nám nejspíš naskytne velmi zajímavá podívaná, protože k Zemi se přiblíží dosud největší pozorovatelná kometa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle propočtů se bude jednat nejen o největší námi pozorovaný objekt, ale o největší kometu, jakou vůbec známe. Podle astronomů by se mohla přiblížit až k planetě Saturn. Tato kometa dostala jméno 2014UN271 a poprvé byla zachycena v roce 2014. Přesná velikost tělesa, detaily dráhy, po které obíhá, a další informace jsou zatím neznámé. Co se velikosti týče, oněch 100 kilometrů je spíše spodní hranice odhadu.

Největší kometa, jaká tu kdy byla

Největší odhadované rozměry této komety jsou až 360 kilometrů, což už hraničí s rozměry trpasličí planetky. Že se jedná nejspíš o kometu, odhadují vědci právě kvůli její vysoce excentrické oběžné dráze. Na kometu se jedná o nezvykle velký objekt, dosud největším kusem v této kategorii byla Sarbat. Ta měla právě 100 kilometrů a Sluneční soustavou proletěla v roce 1729. Nové těleso ovšem na této hranici rozměrů začíná.

iZdroj fotografie: Pixabay

Do prostoru Sluneční soustavy přichází z tzv. Oortova mračna. Jedná se o hypotetický oblak komet na kraji našeho solárního systému. Nejspíš jde o pozůstatek mlhoviny, ze které se zrodila i Sluneční soustava. Ač nebyl prokázán, většina astronomů jej bere za reálný objekt. Pro kohokoli, kdo by měl zájem o studium komety, je velmi dobrou zprávou, že na to má spoustu času, i když objekt nebude dost blízko na dobré prohlédnutí.

Webbův vesmírný teleskop

Pomoci jejímu pozorování v roce 2031 by měl nový vesmírný teleskop, pokud bude ovšem do té doby skutečně vypuštěn. Kometa se může navíc pro některé agentury stát tak významnou událostí, že za ní vyšlou vlastní průzkumnou misi. Klíčovou otázkou zatím je, zda jde vůbec o kometu. To se pozná podle toho, že se její povrch začne přiblížením ke Slunci odpařovat a vznikne onen legendární ohon, který všichni známe.

iZdroj fotografie: Pixabay

Odborníci si ovšem nejsou jistí, jestli vzdálenost od Slunce bude stačit na to, aby se objekt dostatečně zahřál. Podrobnosti o dráze tohoto tělesa jsou ještě velkou neznámou a průběžně jsou doplňovány. Není ani vyloučeno, že přítomnost ve Sluneční soustavě bude pro těleso znamenat jeho zánik. Každopádně i pokud by byl osud tohoto giganta takový, za deset let nás čeká velkolepá vesmírná podívaná.

Zdroj: ČT24, New Atlas, IFLS

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články