Japonští astronomové objevili „super-Zemi“. Nachází se blízko naší planety a je 4krát těžší než Země

Japonská astronomická společnost odhalila obří kamennou exoplanetu s možnou obyvatelnou zónou své mateřské hvězdy. Věda prozrazuje její charakteristické rysy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vědci objevili planetu obíhající kolem červeného trpaslíka zvaného Ross 508. Tato „super-Země“ byla zaznamenána pomocí metody radiálních rychlostí v blízkém infračerveném spektru. Je zařazena do třídy exoplanet,  jejichž hmotnost přesahuje hmotnost Země, ale zdaleka ji nepřesahuje u plynných obrů. Planety tohoto typu byly objeveny relativně nedávno v jiných hvězdných systémech.

Červený trpaslík super-Země

Tým japonských astronomů pod vedením Hirokiho Harakawy objevil planetu poblíž červeného trpaslíka Ross 508. Hmotnost planety je asi čtyřikrát větší, než hmotnost Země. Její poloměr není dosud znám, ale s největší pravděpodobností se jedná o tzv. super-Zemi a zároveň nepříliš velkého plynného obra. Vzdálenost od Země se udává na pouhých 36,5 světelných let. Navzdory blízké vzdálenosti si jí ze Země nelze všimnout pouhým okem, protože hvězda je velmi slabá.

Dopplerova metoda v infračerveném spektru

Objev byl učiněn pomocí dalekohledu Subaru, který dokáže pracovat v blízkém infračerveném spektru. Při těchto vlnových délkách vyzařují červení trpaslíci mnohem více energie. Vědci ji zkoumali spektrografem a nějakou dobu studovali emisní čáry. Viděli jejich posunutí, což naznačovalo přítomnost masivního objektu. Výsledky výzkumu jsou publikovány v Publications of the Astronomical Society of Japan.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jedná se o metodu radiální rychlosti, která je založena na Dopplerově jevu. Dříve se opakovaně používala k hledání exoplanet ve viditelné části spektra, bohužel s nižší citlivostí než u tranzitní metody. Avšak blízká infračervená spektrografie má mnohem vyšší citlivost. Díky tomu vědci v budoucnu očekávají, že najdou planety kolem dalších červených trpaslíků. Pokud jde o samotnou Ross 508b, ta se ukázala jako tranzitní. V budoucnu tedy bude možné zkoumat její atmosféru při průletu diskem hvězdy a zjistit, z čeho se skládá.

Jaký máte názor na hledání planety, kam se můžeme přestěhovat?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články