NASA ukazuje, že dinosauři žili na druhé straně galaxie aneb Po stopách galaktické archeologie

Kleopatra žila v čase blíže seriálu RuPaul Drag Rasae než konstrukci pyramid v Gíze. A Oxford je starší než Aztékové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tohle je jenom několik příkladů toho, jak je možné pokřivit pohled člověka na čas, jak nedávno upozornila NASA na svém Twitteru. Když dinosauři plnili Zemi svými skřeky, odehrávalo se to na druhé straně naší zatracené galaxie. Země obíhá pravidelně kolem Slunce a kolem své osy. A přirozeně Slunce spolu se všemi planetami, obíhá kolem centra naší galaxie. To všichni – doufejme – dobře víme.

Všechno ve vesmíru rotuje a obíhá

Pohybujeme se rychlosti kolem 828 000 kilometrů v hodině ve vzdálenosti asi 28 000 světelných let od galaktického centra. Nebudeme vás trápit složitými výpočty a dalším odvozováním. Ale tohle celé znamená, že jeden oběh kolem centra Mléčné dráhy, ve které se nacházíme, provedeme jednou za 230 milionů let. Odhady tento moment umisťují někam mezi 225 – 250 milionů let v historii naší planety.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tohle je prakticky neuchopitelný objem času, aspoň pro kohokoli s jeho normálním vnímáním. Abychom to ještě trochu zhoršili – nebo zjednodušili, záleží na nátuře – znamená to, že pro naše vnímání žili dinosauři na druhé straně galaxie. Tedy doba, kdy vládli Zemi, se odehrála na druhé straně blízkého vesmíru. Skutečnost rotace galaxie je neodmyslitelnou součástí reality, ovšem je snadné ji v hlavě zcela vypustit.

Otočky Sluneční soustavy

Abychom k tomu ještě přidali, podívejme se na Plesiosaury. To nebyli přímo dinosauři, ale obrovští plovoucí plazi. Od jejich doby do události, která způsobila vyhynutí dinosaurů, urazila celá Sluneční soustava tři čtvrtiny svého okruhu kolem galaktického centra Mléčné dráhy. Kompletní mechanismus ukazuje animace vytvořená NASA, konkrétně astrofyzičkou Dr. Jessie Christiansen. Ukazují, jak dlouhé byly dinosauří periody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Například bylo delší období mezi stegosaury a Tyranosaurem než mezi Tyranosaurem Rexem a námi. Dá se tomu říkat galaktická archeologie, ovšem není to součást žádného oficiálního NASA projektu, pokud jste se těšili na dinosaury ve vesmíru. I animace byla vytvořená doktorkou ve volném čase spíše pro zábavu.

Možnost pohledu na tuto stránku naší reality je ovšem velmi zajímavá a dodává další vrstvu našemu vnímání vlastní historie.

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články