Konec světa: Konspirační teoretici mají několik verzí o zkáze celého vesmíru. Jde hlavně o fyzikální zákony, které neovlivníme

Počátek vesmíru stále není zcela objasněn. Známé jsou jen teorie. Totéž platí i pro konec vesmíru společně se spoustou teorií, ze kterých jich je pár opravdu adekvátních.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje mnoho teorií o konci vesmíru. Některé z nich ale ve skutečnosti nepředpokládají vůbec žádný konec. Tvrdí jen, že je vše nekonečné nebo se jen čas cyklicky odehrává jako smyčka. Lze je přebrat od nejlepších vědců a kosmologů, kteří následují doposud vysvětlené hlavní teorie o budoucnosti vesmíru.

The Big Freeze Theory

Tato teorie naznačuje, že pokud je vesmír buď plochý, nebo hyperbolický, pak zapadá do scénáře Big Freeze. Tvar vesmíru je tedy určen jeho hustotou. Jak je běžně vysvětlováno, tak v závislosti na poměru hustoty vesmíru ke kritické hustotě může být geometrie vesmíru sférická. Také se však dá hovořit o ploché nebo hyperbolické. Plochý nebo hyperbolický vesmír by ustoupil konci vesmíru Big Freeze. Tento konec totiž naznačuje, že vesmír se bude navždy rozpínat, až bude příliš chladný na udržení života.

The Big Rip Theory

Teorie Big Rip se řídí pravidly obecné relativity. Tvrdí, že vesmír se bude neustále rozšiřovat zrychleným tempem, dokud to nepovede k tomu, že se vše roztrhá. Expanze je tak rychlá, že doslova roztrhá všechny vázané objekty,“ vysvětluje Robert Caldwell z Dartmouth University, hlavní autor teorie. Samotná teorie uvádí „přízračnou nebo temnou energii“ a neznámou sílu jako viníka expanze. Nakonec také „velké trhliny“ všech galaxií, hvězd, planet a jakékoli hmoty, která existuje ve vesmíru.

Teorie multivesmíru

Tato teorie nepředpovídá konec, ale naznačuje, že existuje mnoho dalších vesmírů, které existují jako bubliny podél tohoto vesmíru. Teoretický fyzik Michio Kaku vysvětluje, jak by to mohlo být možné díky představě, že energie expanduje rychleji než bublina. Ty vesmír dokáže udržet, a tak vytváří mnoho dalších vesmírných bublin. Existuje mnoho různých směrů, kterými se teorie multivesmíru může ubírat – i jiné než bublinová myšlenka, jako jsou paralelní vesmíry.

iZdroj fotografie: Pixabay

Paralelní vesmír a samotná zkáza

V tomto modelu, spojeném s teorií strun, se věří, že paralelní vesmíry by existovaly současně s vesmírem jako dnes. Bohužel však v jiných dimenzích, kam lidské oko nevidí a ani se tam nedá nijak dostat. Tento paralelní vesmír je samozřejmě vysoce konceptualizován a vědci se musí ještě mnoho věcí naučit. Věda už však dokázala, že paralelní vesmíry jsou docela možné. Pokud jde o teorie okolo konce vesmíru, nadále se o nich diskutuje a vědci se tomuto tématu snaží přijít na kloub.

Jak podle vás vesmír skončí?

Zdroj: Anomalien
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články