Jak nalézt skutečné mimozemšťany? Bez mezigalaktického počítače obrovských rozměrů to nepůjde

Astronomové neustále hledají mimozemský život, ale tato snaha nejspíš zaostává díky hledání špatných věcí na špatných místech. Oxfordský vědec nabízí novou perspektivu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oxfordský vědec navrhl, že bychom měli hledat hypotetickou konstrukci hvězdné velikosti, která se jmenuje Dysonova sféra. Tedy v případě, že opravdu chceme najít mimozemský život. Počítač velikosti Dysonovy sféry by totiž dokázal využít hvězdnou energii. Tyto konstrukce obklopují hvězdy v těsné formaci a poprvé byly formulovány v roce 1960 Fremanem J. Dysonem, podle kterého byly pojmenovány.

Mezigalaktický počítač obrovských rozměrů

Nalezení mimozemského života na nás – snad – ještě stále čeká. Pokud se ho ale máme dočkat, potřebujeme dle vědce z Oxfordu výkon Dysonovy sféry. Jedná se o hypotetický konstrukt obklopující hvězdu, který je schopný zachytávat energii z ní proudící. Naše snahy o nalezení mimozemšťanů podle výzkumníka selhávají vlivem špatného pohledu na celý mimozemský problém, na což má poukazovat právě Dysonova sféra.

iZdroj fotografie: Pixabay

Cílem hypotézy bylo zjištění, že má lidstvo hledat průmyslové aktivity mimozemských civilizací, alepouze takové, které nejsou určeny ke komunikaci. Mimozemšťané by totiž nejspíš vytvořili něco, co normálně v přírodě nevidíme, a bylo by to velmi výrazné. V době vzniku hypotézy se jednalo o šílený nápad, protože lidé zkrátka nebyli zvyklí dívat se na svět jinou perspektivou.

Pokročilá civilizace a energie

Jakákoli pokročilá civilizace by potřebovala pro svou aktivitu výrazné množství energie. Pokud bereme v úvahu nás jako startovní bod, pak by počítač velikosti hvězd odpovídal stupni vývoje civilizace, jakou očekáváme ve vzdáleném vesmíru.  Klíčovou otázkou tedy je: k jakému účelu by mohla Dysonova sféra sloužit? Nabízí se samozřejmě její využití jako místa pro život a vzhledem k blízkosti hvězdy i jako zdroje použitelného k produkci energie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud by něco podobného vytvořilo lidstvo, byl by to doslova herkulovský úkol. Taková platforma sestavená kolem našeho Slunce by zachytávala 400 septilionů (1 a 42 nul) wattů energie za sekundu. Jinak taky trilionkrát tolik, kolik jí využije Země za rok. A protože pokročilé civilizace by nepochybně využívaly mnohem větší hvězdy, byly by takové konstrukce viditelné na opravdu obrovské vzdálenosti.

Zdroj: Dailymail

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články