Možný konec světa: Podle NASA pohltí Slunce zemi a bude s námi amen

V budoucnu nastane moment, kdy se Slunce roztáhne do neuvěřitelných rozměrů a pohltí všechny okolní planety, včetně té naší.

Slunce i Zdroj fotografie: SUHEJLO / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Za přibližně pět miliard let se Slunci vyčerpá palivo pro termonukleární fúzi, což povede ke změně v jeho struktuře. Tento proces znamená začátek transformace Slunce, která bude mít dalekosáhlé důsledky. Po vyčerpání zásob vodíku začne Slunce expandovat a ochlazovat se, stávajíc se červeným obrem. Jak bude tato fáze probíhat a kdy k ní dojde? 

Konec světa

Během této transformace postupně pohltí vnitřní planety sluneční soustavy, včetně Země. Průměr Slunce se rozšíří na přibližně 300 milionů kilometrů, což znamená likvidaci veškerého života, který na Zemi přežívá. I když se nás to aktuálně netýká, osud Země nás v konečném důsledku zasahuje. Navzdory nevýhodnému osudu Země může tato transformace otevřít nové možnosti pro jiné části sluneční soustavy. 

Život na jiných planetách

S rostoucím jasem Slunce mohou podmínky na planetách jako Mars nebo měsíc Titan kolem Saturnu poskytnout příznivější podmínky pro život. Změny způsobené rozpínajícím se Sluncem budou trvat stovky milionů let, což dává příležitost pro přesun a adaptaci civilizace. Nakonec se Slunce zbaví svých vnějších vrstev, vytvoří planetární mlhovinu a v jádře zůstane chladnoucí bílý trpaslík. Intenzivní teplo a záření vysílané bílým trpaslíkem způsobí vypaření a rozptýlení okolních planet. 

Slunce erupce i

Nová exoplaneta

Nedávná pozorování však naznačují, že některé planety mohou přežít smrt své hostitelské hvězdy. Vědci objevili exoplanetu blízko bílého trpaslíka s názvem WDJ0914+1914, což může poskytnout nový pohled na možnosti přežití planet v okolí stárnoucích hvězd. Závěrem lze konstatovat, že i když osud Země je nevyhnutelný, studium těchto přírodních procesů nabízí užitečné poznatky o vývoji hvězd a planetárních systémů, což nám umožňuje lépe porozumět budoucnosti sluneční soustavy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články