Mezinárodní vesmírná stanice se brzy zřítí do Tichého oceánu. Jak by měl její pád probíhat?

Vesmírná stanice překonala veškerá očekávání v životnosti. Dle NASA bude na naší oběžné dráze dalších 8 let.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mezinárodní vesmírná stanice bude ve svém pobytu na orbitě pokračovat až do roku 2030. Poté se vypraví na svou poslední cestu, na vodní hřbitov. Konkrétně se bude jednat o nejvzdálenější bod v Pacifiku, daleko od jakékoli civilizace. V prohlášení pro The Guardian to uvedla americká vesmírná agentura NASA. Více než 30 let po svém startu v roce 1998 tak bude stanice v lednu 2031 odkloněna od své dráhy a začne její velkolepý pád.

Z oběhu Země do bodu Nemo

Z orbity tak ISS začne směřovat přímo do vod poblíž bodu Nemo (doufejme). Jedná se o místo v Tichém oceánu zhruba 2 700 kilometrů od pevniny, které je také známé jako pohřebiště vesmírných stanic. Jsou tu orbitální stanice, satelity a další uměle vytvořený vesmírný odpad sestávající z lidské techniky, uvedla MTI. Oblast kolem vesmírného hřbitova je známá také jako „pól nedostupnosti“ a vyznačuje se naprostou absencí jakékoli lidské činnosti.

Jde o nejvzdálenější místo od lidské civilizace. Bod Nemo se nachází doslova uprostřed ničeho. Nejbližší pevninou je ostrov Ducie na severu, Motu Nui, jeden z Velikonočních ostrovů, na severovýchodu a ostrov Maher patřící k Antarktidě na jihu. Agentura plánuje do budoucna jiný model průzkumu vesmíru a pro své lidi bude kupovat prostor a čas na komerčních kosmických lodích.

Výrazná redukce budoucích nákladů

Kromě různých vědeckých úspěchů je vesmírná stanice v současnosti také místem pro položení základů komerční budoucnosti na orbitě Země. Tak aspoň představuje plány Robyn Gatens, ředitelka ISS. NASA odhaduje, že přemístěním aktivit z vesmírných stanic do pronajatého prostoru by v roce 2031 ušetřila víc jak 1,3 miliardy dolarů (30 miliard Kč). Peníze by mohla vynaložit na další projekty a zvýšit svůj dosah.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stanice ISS má velikost zhruba jednoho fotbalového hřiště a obíhá kolem Země cca každých 90 minut. Od listopadu 2000 je na ní nepřetržitě posádka astronautů. Původním plánem bylo, že bude fungovat 15 let, NASA ovšem plánuje její udržení v provozu až do roku 2030. Od roku 1971 bylo v okolí bodu Nemo „vyhozeno“ na 300 kusů vesmírného odpadu, z toho nejméně 5 vesmírných stanic, většina amerického nebo ruského původu.

Co očekáváte, že se na ISS do té doby ještě odehraje?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články