Astronomové objevili zcela nový typ hvězdné exploze, který spálí vše, na co přijde: Mikronova

Hádanku, která několik desetiletí odolávala vyřešení, otevírá výrazný fúzní výbuch zhroucené hvězdy o průměrné nebo podprůměrné hmotnosti.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nový typ hvězdné exploze, který reinterpretuje naše chápání termonukleárních výbuchů, se nazývá mikronova. K tomuto jevu dochází v binárních hvězdných systémech, kde bílý trpaslík nasává materiál z jiné hvězdy. Mikronova je exploze materiálu, který se shromažďuje na bílém trpaslíkovi. Tyto poznatky byly publikovány v časopise Nature.

Záhadná enormní exploze

První taková exploze, kterou pozorovali badatelé z Durhamské univerzity ve Velké Británii, během několika hodin spálila stovky bilionů kilogramů materiálu. To je ekvivalentní hmotnost miliardy pyramid v Gíze nebo tisíciny Měsíce. Toto zmínil astronom Paul Groot z Radboud University v Nizozemsku, který se tímto jevem dosud zabývá.

Astronomický objekt vznikající zhroucením hvězdy

Bílý trpaslík je mrtvá hvězda, v podstatě zbývající jádro hvězdy, která explodovala na konci svého života jako supernova. Obsahuje 1,4násobek hmotnosti Slunce v kouli o velikosti Země. Hvězdná jádra s výrazně větší hmotností se stávají neutronovými hvězdami nebo dnes často zmiňovanými černými dírami.

Co způsobuje výbuch?

Bílí trpaslíci často obíhají v párech s jinými hvězdami. V některých případech se dají identifikovat v Mléčné dráze. Tam se pohybují po dostatečně blízké oběžné dráze kolem větší hvězdy. V důsledku gravitace uniká vodík na mrtvou hvězdu, kde se shromažďuje na povrchu a způsobuje termonukleární explozi. To vše v důsledku vysoké teploty a tlaku. Mikronova je menší, omezenější verze této exploze.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozorování a vyřešená záhada

Tento jev byl rozpoznán teleskopem pro výzkum exoplanet TESS. Podstatou činnosti TESS je odvodit existenci a vlastnosti planety procházející před ní z momentálního ztlumení světla hvězdy. V případě zkoumaných bílých trpaslíků však zařízení místo stmívání zaznamenalo postupné krátké záblesky. Toto pozorování nakonec vyřešilo dlouhodobou záhadu, která trvala déle než 40 let.

Znáte vesmírný výjev, jenž vypráví o podobné explozi?

Zdroj: Nature

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články