Astronom Avi Loeb tvrdí, že nás mimozemšťané navštívili

Avi Loeb tvrdí, že nás mimozemšťané už navštívili, a rozhodně si podle všeho nedělá legraci. Současně upozorňuje na krizi ve vědě

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Avi Loebovi není ostatně kontroverze nijak cizí. Vlivný astrofyzik z Harvardu uveřejnil provokativní a průkopnickou studii o černých dírách, raném vesmíru a dalších klasických tématech ze své oblasti. Kromě toho se ale více jak dekádu vyjadřuje k mnohem diskutabilnějším tématům, jako jsou mimozemšťani a způsob, jak je najít. Spolupracoval také s projektem Starshot, který má k blízkým hvězdám vyslat loď podobnou zrcadlům.

Setkání s hvězdným poutníkem

Vesmírný koráb nazvaný „světelné plachty“ by byl vyslán na svižnou cestu k nejbližším hvězdám. V roce 2017 ale přišla změna, když vědci zachytili podivného hvězdného poutníka. Pojmenovali ho Oumuamua a měl několik vlastností, které se vzpíraly běžnému vysvětlení. Pro Loeba to bylo celkem jasné a šlo o vyslance nějaké vzdálené vesmírné kultury. Postupem času byl víc a víc přesvědčený, že místo hledání důkazů o mimozemšťanech si důkazy naopak našly nás.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ve studii z roku 2018 se dohadoval o tom, že Oumuamua nebyl nic menšího než první setkání lidstva s artefaktem mimozemské inteligence. Novináři to smetli, jenže Loeb měl i mnoho zastánců. Podle nich jde taky o sejmutí stigmatu ze zpráv o UFO a únosech, které by místo posměchu měly být legitimní oblastí vědeckého zkoumání místo honění vlastního ega a získávání cen, jak je u některých vědců zvykem.

Krize zdraví vědecké komunity a odbočení

Loebovým základním poselstvím je obecná krize vědecké komunity. Ta se podle něj u mnoha vědců projevuje získáváním cen a poct a ukazováním ostatním, jak hrozně jsou chytří. Zacházejí s vědou jako s monologem o sobě samých místo jako s prostředkem dialogu se samotnou přírodou. Studenti a doktorandi pak jen opakují jejich mantry a posilují tak jejich vlastní ozvěnu a propagují obraz – slouží vlastně jen jako billboard.

Jenže tohle není účel vědy, ta není o nás, není o našem posilování nebo o tom, abychom nějak vypadali. Je o pokusech porozumět světu kolem nás a má být zkušeností učení, při které ziskujeme a po cestě za věděním se dopouštíme omylů. Nikdy nemůžete říct dopředu, jaká cesta je správná, to se naučíte jen pomocí zpětné vazby, kterou poskytují experimenty. Něco předpovíte, otestujete to a důkazy vám taky něco ukážou, že se pletete – což je potřeba přijmout.

Zdroj: ScientificAmerican

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu