Poslala jednu SMS, pak přišla o 50 000 Kč: Češka (67) doplatila na nový trik podvodníků. Dejte si pozor, může se to stát i vám

Poslala jen jedinou SMS zprávu, brzy přišla o 50 000 Kč. Českem se šíří nový podvod, na který by si měl dát každý majitel telefonu pozor.

České bankovky i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Podvodníci stále vymýšlejí nové finty, jak oklamat své oběti. Nedávno jsme informovali o jejich triku, kde vystupují jako falešní doručovatelé a zasílají podvodné SMS zprávy. Snaží se lidi přesvědčit, aby aktualizovali své objednávky nebo upravili platební údaje. Varovali jsme i před situací, kdy oběť uvěří podvodné zprávě týkající se neexistujícího dluhu, což může znamenat ztrátu peněz po několika jednoduchých kliknutích.

SMS zprávy jako zbraň

Mezi snadné cíle těchto podvodníků patří zejména senioři, kteří bývají velmi důvěřiví. Nedávno se takovou obětí bohužel stala 67letá žena ze Šumperka, kterou neznámá podvodnice okradla o téměř 50 000 Kč. Stačilo, aby se vydávala za neteř této ženy. Podvodnice po důvěřivé seniorce chtěla, aby jí posílala SMS zprávy s kódy. Tvrdila, že se jedná o soutěž, ve které může vyhrát jídlo v restauraci.

Seniorka byla přesvědčená, že komunikuje se svou neteří, a tak jí posílala zprávy. Dokonce sdílela i datum svého narození. Netrvalo dlouho a dostala zprávu týkající se nové bankovní identity, díky které měla podle údajů potvrdit podvodnici přes mobilní klíč několik transakcí ke svému bankovnímu účtu. Tím pádem přišla o všechny své úspory.

Neustále varování nepomáhá

Policie opakovaně varuje před těmito podvody. Bohužel ale ne všichni bere tato varování vážně. Osmdesátiletý muž z Vyškovska například naletěl podvodníkům, kteří mu slibovali výhodné investice na finančních trzích. Ošizen byl o více než milion korun. Případem se zabývají kriminalisté. Policie informovala o této události na svém webu. Podobné případy, ačkoliv s nižšími částkami, se objevily i na Brněnsku.

Bankovní identita i

Falešný bankéř a investice do Bitcoinu

Padesátiletá žena uvěřila zprávě o údajném ohrožení jejího bankovního účtu a na pokyn falešného bankéře převedla přes půl milionu korun. Tato částka skončila ve dvou bitcoinmatech ve středu města podle rady domnělého bezpečnostního pracovníka banky. Když si uvědomila, že se stala obětí podvodu, bylo už pozdě, varuje policie. I když o těchto podvodech je hodně slyšet, musíme být obezřetní. Jedna paní z Brna popsala, že její kamarádka investovala do bitcoinů a přišla o 400 tisíc korun.

Už i vás potkal podobný pokus o podvod?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články