Ztráta nového systému elektronického boje Palantin musí Rusko bolet. Rušení komunikace a elektroniky je stále důležitější

Rusko zavedlo moderní systém elektronického boje do výzbroje jen krátce před válkou na Ukrajině. Pravděpodobně jich má jen velmi omezený počet.

i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z hodně opomíjených, ale důležitých zbraní ukrajinského bojiště jsou systémy elektronického boje, jejichž nasazením je proslulé především Rusko. V místě, kde se výkonné a nejmodernější systémy používají, dokáží značně změnit charakter operací, protože mohou nepříteli rušit komunikaci, elektroniku nebo třeba navádění dronů. Pro Rusko proto není rozhodně vítanou zprávou, že přišlo o moderní systém nazývaný Palantin.

Ve výzbroji je Palantin jen 4 roky

Systém Palantin je patrně nejmodernější zbraní svého typu ve výzbroji ruské armády a ruská média dokonce opakovaně tvrdí, že nemá ve světě obdobu. Do výzbroje byl zavedený v roce 2019, jde tedy o velmi novou zbraň. Kolik kusů má ruská armáda ve výzbroji, není jisté, ale je jich pravděpodobně jenom několik. Palantin měl být poprvé do bojů na Ukrajině nasazený v létě, pravděpodobně v červnu 2022.

Vojáci ze 128. samostatné horské zakarpatské brigády v únoru 2023 zveřejnili video ukazující zničení systému Palantin přesnou dělostřelbou. S největší pravděpodobností jeho osud zpečetil zásah naváděným dělostřeleckým granátem M982 Excalibur. Právě k ničení takto hodnotných cílů jsou tyto poměrně drahé projektily s dostřelem i přes 50 kilometrů určené. Kde přesně ho dělostřelci zasáhli, není jisté, některé údaje mluví o Chersonské oblasti.

Palantin ruší až na vzdálenost tisíc kilometrů

Co přesně systém Palantin umí, je samozřejmě tajné, dá se vycházet jen z tvrzení ruských médií. Podle nich dokáže potlačit radiokomunikační a elektronické zpravodajské systémy na vzdálenost až 1 000 kilometrů. Měl by být schopen také přesně zaměřit komunikaci nepřítele, rušit jeho celulární schopnosti, tedy systém mobilních telefonů a internetu. Zároveň má zvládat přerušit komunikaci mezi operátorem a drony nebo znemožnit přesné navádění munice.

Některé zdroje tvrdí, že v mnoha oblastech Ukrajina přišla o velké počty dronů, protože ruská armáda účinně používala své systémy elektronického boje. Ve výzbroji jich má celou řadu, Palantin má být tím nejnovějším. Na druhou stranu záběry zničení Palantinu ukazují, že k němu musel dron proniknout a zasáhl ho přesně naváděný projektil. Je to překvapující, protože při cvičeních měla ruská armáda postavení Palantinu běžně chránit několika systémy protivzdušné obrany, aby právě takové situaci zabránila.

Jak je možné, že se Ukrajině podařilo zničit systém Palantin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články