Zlatá krabička bude brzy na Marsu vyrábět kyslík

Zlatý box bude na Marsu zdrojem kyslíku, což je pro budoucí lidské průzkumníky na této planetě vynikající zpráva.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sonda Perseverance, která v únoru bezpečně přistála na Marsu, je teprve na samém začátku své objevné pouti na Rudé Planetě. Ale někdy během dalších týdnů začne tento robot velikosti automobilu taky dláždit cestu pro budoucí lidské průzkumníky. Ti se na sousedský svět vypraví mimo jiné taky s malým nástrojem známým jako MOXIE, tedy krabičkou, která jim bude na této výpravě poskytovat kyslík.

Malá zlatá kouzelná životodárná krabička

MOXIE je nástroj pro těžbu vzácného kyslíku z jedovaté atmosféry Marsu. Je to malá zlatá krabice velikosti dřevěné krabice na chleba a je usazená v těle podvozku Perseverance, protože se během jejího pobytu na Marsu bude muset poprvé ukázat v praxi. Tedy bude muset provést proces spočívající ve využití místních zdrojů místo jejich „pouhého“ odebrání pro průzkum pomocí nástrojů pocházejících ze Země.

iZdroj fotografie: Pixabay

NASA se o tento proces lokálního využití zajímala už dlouhou dobu a tento experiment ležel na stole už během prvních návrhů sondy. Kromě toho, že je kyslík podstatný pro astronauty kvůli dýchání, má také výraznou roli coby raketové palivo. Při kombinaci s vodíkem se vznítí v silné explozi, kterýžto postup je používán pro zvednutí mnoha moderních raket ze startovacích ploch. Navíc bude potřeba zásoba na zpáteční cestu.

Surovina klíčová pro astronauty i samotné stroje

Kromě toho, že je palivo potřeba na opuštění Země a cestu na Mars, neobejde se vesmírná loď s lidskou posádkou se zásobou asi 45 000 kilogramů kyslíku potřebnou na zpáteční cestu. Je samozřejmě v zásadě možné poslat ze Země na Mars další zásoby kyslíku právě k tomuto účelu, ovšem využití místních zdrojů by bylo mnohem jednodušší a také méně nákladné. Kromě toho bude samozřejmě dodatečný kyslík použit na životní podporu astronautů na místě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Perseverance během přistání prošla komplikovaným manévrem, ovšem už jen pár dní po přistání došlo i na aktivitu MOXIE. NASA vyslala přístroji několik příkazů, které měly aparát oživit ze spánku a zjistit pomocí dalších testů jeho momentální stav a provozuschopnost, výsledek oslavili skoro stejně jako přistání sondy. Ačkoli tento experiment ještě nebyl konkrétně stanoven, nejspíš k němu dojde během prvních měsíců pobytu sondy na Rudé planetě.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články