Fascinující zbraně budoucnosti: Některé technologie už zdaleka nepotkáme jen ve filmu, stávají se realitou

Vojenský průmysl je často hybatelem veděckotechnického pokroku. Řada technologií byla vyvinuta pro zbraňové systémy, ale brzy našla uplatnění i v civilní sféře.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Každý rok se na světě objeví zbraně, nad kterými zůstává rozum stát. Nápadů, jaké technologie by šlo využít, existuje ještě mnohem více, ale ne všechny nakonec najdou uplatnění. Přesto existuje mnoho směrů, kterým armády a vlády věří a jsou ochotny do nich investovat často miliardové částky, aby z nich vznikly funkční systémy. Toto je několik opravdu zajímavých a perspektivních nápadů na nové zbraně.

V USA mají speciální agenturu

Například ve Spojených státech mají agenturu DARPA, která se na vývoj nových technologií přímo zaměřuje. Opravdovým průlomem by byl výzkum nesmrtelných syntetických materiálů. Díky nim by bylo možné vyvinout umělé naprogramované bojovníky, kteří by možná nahradili lidské vojáky. Ale i další zbraň by byla opravdu průlomová. Agentura se snaží vytvořit systém, který by využíval tekutého kovu. Tím by bylo možné lehce proniknout jakýmkoli pancířem. Všechny tanky a obrněná vozidla by se staly rázem téměř nepoužitelnými.

Dalším typem zbraní, na které armády vsázejí, jsou laserové technologie. Existuje jich více druhů. Jedním z typů jsou FEL lasery, které by byly skvělými zbraněmi proti raketám, dronům a letadlům. Už třeba proto, že by uměly měnit vlnovou délku a zvládly by se přizpůsobit počasí. Zatím nemají dostatečný výkon, ale ten se každý rok zlepšuje. I vysokoenergetické lasery HELLADS se jeví jako velmi perspektivní. Také v jejich případě by se jednalo o obrannou zbraň likvidující nepřátelské střely.

Nehlučné a neobyčejně účinné zbraně

Dlouho se mluví i o zbraních typu railgun, kde by byly projektily urychleny paralelními elektrodami. Tak by získaly extrémní rychlost 2,4 kilometry za sekundu. Mohly by být vybaveny výbušnou hlavicí a nejspíše by byly téměř bezhlučné. Výstřel by ale nebyl slyšet ani z tiché zbraně DREAD, která by využívala elektrickou energii. Otáčela by se rychlostí 120 tisíc otáček za minutu a chrlila by obrovské množství projektilů. Nejen tiše, ale i bez jakéhokoli zpětného rázu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Dnes již existujícím systémem je zařízení, které bojovníkům umožňuje střílet na protivníka zpoza rohu, aniž by se odkryli. Stačí jen speciální nástavec s kamerou a displejem. Na jeho konec se upevní zbraň a pak se díky kloubu dokáže ohnout za roh. Kamera slouží k zaměření. Trochu jako ze špionážního filmu zní nápady na malé roboty velikosti hmyzu. Mohli by sloužit nejen ke špionáži, ale třeba k detekci výbušnin či prohledávání špatně přístupných prostor.

Určitě užitečným zařízením by byl dron Aurora Excalibur. Jedná se o bezpilotní letoun, který je schopen kolmého přistání a vzletu jako vrtulník, ale na obloze se pohybuje jako letadlo rychlostí 720 kilometrů v hodině. Takovýto stroj by nepotřeboval žádná letiště. Pokud by byl ozbrojen, byla by to velmi účinná zbraň. Stejně tak jako granátomet XM-25, který střílí granáty ráže 25 milimetrů. Počítačový systém zbraně by je dokázal naprogramovat tak, aby explodovaly v tom nejlepším okamžiku a spolehlivě zlikvidovaly cíl.

Zdroj: NewScientist

O jakých dalších futuristických, ale perspektivních vojenských technologiích jste slyšeli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články