Letoun, jaký svět neviděl: Zběsilý závod o stíhačku šesté generace pokračuje, USA na ní pracuje už několik let. Co nový stroj nabídne?

Vzdušná převaha je stále jedním z nejdůležitějších faktorů na bojišti. Nelze ji zajistit bez kvalitních pilotů, ale ti především potřebují moderní stroje.

i Zdroj fotografie: Uživatel JohnNewton8 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Letouny páté generace, tedy kromě ozbrojených sil USA, se ve výzbroji různých států začínají objevovat až v posledních letech. Existují vlastně jen čtyři typy těchto letadel, z nichž jeden americký F-22 se již nějakou dobu nevyrábí. Přesto rozvinuté státy již pracují na letounu, který by je nahradil. Možná nejdále jsou zase Američané, kteří se zabývají programem nesoucí označení NGAD z anglického Next Generation Air Dominance.

Práce začaly již v roce 2014

Ačkoli je nesporné, že americké letectvo je stále nejsilnější na světě, protože má ve výzbroji hned 2 stíhací letouny páté generace a to v největších počtech, již se připravuje na nový letoun. Hlavně kvůli rostoucí konkurenci z Číny, které zvládla konstrukci letadla J-20 a vyrábí ho v relativně vysokých počtech. Navíc konstruuje další moderní letadla. I proto agentura DARPA začala s přípravami další generace letounu již někdy před osmi lety.

Veškeré přípravy na letoun NGDA, ale i námořní variantu označovanou F/A-XX určenou pro letadlové lodě, jsou obestřeny tajemstvím a lze vycházet jen z několika známých informací. Třeba skutečnost, že letoun by měl do služby začít vstupovat kolem roku 2030. Ačkoli je docela dobře možné, že je tento termín je nereálný, vzhledem k tomu, jak dlouho například trval vývoj letadel F-35.

Řada nových pokročilých technologií

Velkou otázkou také je, jaké letouny bude možné označovat za stroje šesté generace a co by měly umět. Určitě by to měly být schopnosti letounu páté generace tedy stealth, sdílení informací a schopnost pokročilé komunikace. Mluví se ale o dalších věcech, jak je rozsáhlá spolupráce s drony, které by měly ve funkci loajálního wingmana stroje doprovázet. Stíhačky by měly být vybaveny i pokročilou umělou inteligencí a zajistit vzájemnou pokročilou reakci mezi strojem a člověkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším pravděpodobným požadavkem bude vybavení motory s proměnným cyklem, které by dokázaly optimalizovat svůj provoz podle daných podmínek. Očekává se také schopnost nést pokročilé zbraně jako střely s velmi dlouhým dosahem a přesností a samozřejmě hypersonické zbraně. Letouny by měly pravděpodobně nosit i energetické zbraně, k čemuž by potřebovaly dostatečný zdroj energie. Vyloučeno není že by tyto zbraně sloužily i jako aktivní ochrana proti přilétajícím střelám.

V USA se ale stále mezi experty vedou debaty, zda je rychlý vývoj stíhacího letounu šesté generace v současné době potřebný. Protože letectvo má stále nad svými soupeři převahu, kterou jen tak neztratí. Ovšem na letadlech šesté generace pracují i Čína a Rusko, i když jeho schopnosti jsou v současnosti diskutabilní. Do pomyslného závodu se ale hlásí i Japonsko, evropské státy a nelze zapomínat na ambice zemí jako je Indie, Jižní Korea nebo třeba Turecko.

Kdy podle vás poprvé vzlétne stíhačka šesté generace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články