Zákazníci Lidlu v ohrožení: Falešné zprávy okrádají Čechy o desítky tisíc korun

Zákazníci Lidlu se stávají novými oběťmi phishingových útoků. Podvodníci opět cílí na osobní i platební údaje, které mohou zneužít. Pozor si dávejte na vyhlášení soutěží.

zákazníci Lidlu i Zdroj fotografie: RKG1H / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Online podvodníci se vydávají v podstatě za kohokoliv. Často tak pro své podvody využívají jména velkých nadnárodních společností, jako je Microsoft nebo Google. Nedávno se však zaměřili i na jméno oblíbeného obchodního řetězce Lidl. Zákazníci Lidlu tak mohou přijít o osobní data nebo údaje k platebním kartám.

Zákazníci Lidlu i jiných společností

V dnešní době už člověk pomalu nemůže věřit skoro žádné zprávě, která mu přijde. Zvlášť, když se jedná o zprávu či email od známé nadnárodní společnosti, která slibuje pohádkovou výhru. Velmi často se totiž jedná o takzvaný phishing, který cílí na osobní data nic netušících obětí. V krajních případech mohou podvodníci díky phishingové zprávě získat i přístup k financím oběti.

Podle agentury Check Point k tomu nejčastěji využívají jméno společnosti Microsoft, která v roce 2023 tvořila většinu všech podvodů. Hned v závěsu se držely podvody pod jménem společnosti Amazon, Google a v neposlední řadě i Apple. O Vánocích roku 2023 se však stali oběťmi i zákazníci Lidlu nebo Alzy, které podvodníci lákali na zajímavé výhry.

Lidl
iZdroj fotografie: Jérémy-Günther-Heinz Jähnick / Creative Commons / CC BY-SA
Dávejte pozor na soutěže o iPhone 15

Můžete vyhrát iPhone 15

Zákazníci Lidlu v období Vánoc obdrželi zprávy, které je lákaly k zapojení se do zajímavé soutěže o iPhone 15. Záludné na tom je, že podobné soutěže samotný obchodní řetězec skutečně často vyhlašuje. V tomto případě se jednalo o phishingový útok, který mohl každý poznat už podle velmi špatné gramatiky ve zprávě. Cílem útoku byly opět osobní data oběti, které by mohli podvodníci využít k dalším podvodům a postupně tak získat přístup i k bankovnímu účtu oběti.

Nakupujete v Lidlu? Dejte si pozor, už brzy kvůli tomu budete platit 15 000 Kč

Vždy si vše ověřujte

V případě takových zpráv je potřeba se mít na pozoru. Ačkoliv může být reakce na takovou zprávu opravdu lákavá, raději byste si měli zmíněné informace předem ověřit. O případných soutěžích obchodního řetězce jsou zákazníci Lidlu vždy informování přes aplikaci Můj Lidl. Konkrétní informace jsou také dostupné na oficiálních stránkách řetězce. Také špatná gramatika ve znění zprávy vám může napovědět, že se nejspíš jedná o podvod. Obchodní řetězec takové velikosti by nikdy nerozesílal zprávy, které by vykazovaly horší znalost češtiny než mají žáci prvního stupně základní školy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články