Záhada letu MH370: Letadlo i s 239 lidmi zmizelo a nikdo neví kam

Mělo to být naprosto normální rutinní let, místo toho se však proměnil v noční můru. Nikdo dodnes neví, kam zmizelo 239 pasažérů letu MH370.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy
                   

Létání z Kuala Lumpuru do Pekingu bylo vždy považováno za rutinní záležitost, která trvala méně než 6 hodin. Nikdo by nemohl předpokládat, že let MH370 společnosti Malaysia Airlines, který odstartoval z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru 8. března 2014 v 0:41 místního času, se stane jednou z největších záhad letecké historie. 

Zmizení letu MH370

Po odletu při standardním provozu a posledním kontaktu s pozemní kontrolou 50 minut po startu, se letadlo, typu Boeing 777-200ER, ocitlo v nadmořské výšce 11 tisíc metrů. Tím začíná příběh nevysvětlitelného zmizení. Velmi brzy po vstupu do vietnamského vzdušného prostoru ztratil letoun veškerý kontakt s pozemní kontrolou. Posádka, skládající se z 227 cestujících, 10 členů posádky a dvou pilotů, ztratila hlasový kontakt a vypnula přijímače a multilaterační radarové zařízení. To vše se stalo během několika minut, změňujíc rutinní let na noční můru. 

Neúspěšné pátrání

Zahájilo se rozsáhlé pátrání s desítkami lodí a letadel zapojených z 11 států. Přesto nebyly nalezeny žádné stopy po letadle, což vyvolalo otázky, co se vlastně stalo s MH370. První dohady se soustředily na rádiovou komunikaci mezi věží a letounem, kdy bylo zjištěno, že letadlo prudce změnilo směr nad Jihočínským mořem. Avšak tato část příběhu nijak nevysvětluje, proč se letadlo po ztrátě radarového signálu nadále neozývalo. Během vyšetřování se objevily další nejasnosti, jako například případní pasažéři s falešnými pasy, kteří plánovali cestovat do Ně0mecka přes Čínu. 

Jedna z největších záhad

Vyšetřovací týmy z celého světa se snažily sestavit scénáře, které by vysvětlily toto záhadné zmizení. I přes rozsáhlá pátrání a vynaložené finanční prostředky byly výsledky nepřesvědčivé. Teorie o možném sebevražedném aktu či únosu se objevily, ale žádná z nich nebyla potvrzena. Otcové, matky a přátelé ztracených cestujících zůstávají v nejistotě a stále čekají na odpovědi. Dokonce i přes završení některých záchranných misí, rodiny pozůstalých neztrácí naději na nalezení MH370. V březnu 2023 požádaly úřady o zahájení dalšího velkého pátrání, aby snad nakonec byla odhalena pravda o osudu tohoto záhadného letu. Od té doby se však vůbec nic nezměnilo a nebyly objeveny nové indicie, které by mohly napovědět, co se onu osudnou noc vlastně stalo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články