Naléhavé: Podívejte se rychle do peněženky. Tato pětisetkoruna má dnes hodnotu přes 15 000 Kč

Podívejte se, jestli v peněžence nemáte tyto vzácné mince a bankovky. Za některé z nich můžete dostat i několik desítek tisíc korun. Tyhle mince nedávejte z ruky!

vzácné mince i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Hodnotu některých mincí a bankovek neurčuje částka, která je na nich uvedená, ale několik vedlejších faktorů. Odborní sběratelé například berou v potaz stáří mince, její celkový stav, vzácnost nebo spojitost s historickou událostí. Vzácné mince a bankovky jsou také ty, které byly vyraženy nebo vytisknuty s nějakou vadou. Cena těchto kusů může dalece přesahovat jejich nominální hodnotu a i za „obyčejnou“ desetikorunu tak můžete dostat několik tisíc korun.

Obyčejné vzácné mince

Mezi nejvzácnější mince patří například desetikoruna z roku 1993, která byla vyražena v mincovně v Hamburku ještě před zřízením České mincovny v Jablonci. Tato desetikoruna se vyznačuje neobvyklým „malým kč“ a mezi sběrateli má cenu několika tisíc korun.

Vzácné mince se však dají najít i mezi desetikorunami z roku 2000. Na výročí milénia vyrazila Česká mincovna několik mincí se znakem orloje, který má symbolizovat právě nové milénium. Mnohem vzácnější však je mince s ražbou brněnského Petrova, kterých se vyrazilo jen pár tisíc kusů. I v tomto případě můžete od vášnivého sběratele za jednu desetikorunu dostat několik tisíc korun.

mince a bankovky
iZdroj fotografie: Erictorres-2002 / Creative Commons / CC BY-SA

Důležitý rok ražby

Svou hodnotu však mohou mít i mince či bankovky, které se nepojí s žádnou historickou událostí a ani nenesou žádnou vadu ražby či tisku. Vzácné mince se poznají také podle roku ražby. V některých letech totiž byly určité mince vyraženy v mnohem menším nákladu, a proto jsou pro sběratele vzácnější.

V jiných letech se razily mince pouze do sbírek a nebyly primárně určeny pro běžný oběh. Konkrétně se jedná o padesátikoruny z let 1994 až 2004, jejichž cena se může pohybovat od 500 korun až po 3 tisíce korun za kus. Vzácné však mohou být i obyčejné dvacetikoruny z roku 2010, které se vykupují i za 2 tisíce korun za kus.

mince a bankovky

Máte v peněžence tuto minci? Sběratelé vám za ni utrhnou ruce, můžete dostat klidně 100 000 Kč

Pětisetkoruna za 15 tisíc

Stejný princip pak funguje i u papírových bankovek. Všeobecně nejvzácnější je dvoustovka s chybotiskem z roku 1993. Tu však v oběhu už nejspíš nenajdete, protože všechny bankovky s úzkým kovovým proužkem byly staženy z oběhu Českou národní bankou. Ve sběratelských kruzích se však cení i na první pohled obyčejné bankovky podle toho, v jaké sérii vznikly. Mezi vzácené mince a bankovky patří i pětistovka ze série I, za kterou můžete dostat až 15 tisíc korun. Nejvyhlédavanější je potom dvoutisícikoruna ze série E, která se cení až na 40 tisíc korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články