Českem se šíří nová vlna SMS zpráv: Přišla i vám? Jediné kliknutí vás bude stát všechny vaše úspory

Nová vlna phishingových SMS zpráv cílí na všechny důvěřivé lidi. Nabízejí nový příspěvek na bydlení, ale oberou vás o všechno. Na tento odkaz rozhodně neklikejte!

Peníze v kapse i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před novou vlnou phishingových zpráv, které z vás mají vytáhnout přístup k vašemu bankovnímu účtu. NÚKIB o tom informuje na svém Twitterovém účtu (nově platforma X). Jejich prohlášení udává, že úřad zaznamenal zvýšený počet SMS zpráv, které nic netušící občany láká k odevzdání svých přístupových údajů pod záminkou nového příspěvku na bydlení.

Vlna phishingových SMS zpráv

Většina těchto SMS zpráv vás nabádá k urychlené registraci na přiloženém odkaze. Použitá záminka představuje příspěvek na bydlení, který samozřejmě můžete získat pouze v časově omezeném období. Tím se podvodníci snaží své oběti donutit k unáhlené reakci a přehlédnutí všech varovných signálů, které taková zpráva obsahuje. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost proto všechny nabádá ke zvýšené opatrnosti.

telefonní číslo - ruka s mobilem
iZdroj fotografie: Gaël Hurlimann / Creative Commons / CC BY-SA
Další vlna podvodných SMS zpráv. Dávejte si pozor na každém kroku

Všímejte si varovných signálů

NÚKIB zdůrazňuje, že je důležité si u podobných SMS zpráv nebo emailů všímat všech drobných nejasností, které by vám mohly napovědět, že se ve skutečnosti jedná o pokus o podvod. Prvním ukazatelem může být kostrbatá čeština, která je pro tento typ zpráv naprosto typická. V jiném případě může jazyk zprávy působit až příliš strojově. Dalším varovným signálem by měla být internetová adresa odkazu, který zpráva obsahuje. Jeho formát bude vždycky připomínat oficiální formát instituce, ale s drobnými detaily, kterých by si měl každý všímat.

Češi přichází hromadně o peníze kvůli jediné SMS. Přišla už 40 % z nás, vám přijde také. Poradíme vám, jak reagovat

Falešný odkaz

NÚKIB dále uvádí příklady některých falešných domén, které podvodníci pro tento druh podvodu využívají. Patří mezi ně například mpsv-prihlaseni[.]cz, mpcv[.]cz, mpvs-bydleni[.]cz. Kliknutím na takový odkaz budete přesměrováni na falešnou stránku, která po vás bude vyžadovat přihlášení pomocí bankovní identity. Tím však jen předáte přístup ke svému bankovnímu účtu podvodníkům. Podobné informace o finančních příspěvcích si vždycky raději ověřte na internetu, než kliknete na přiložený odkaz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články