Bývalá šéfka oddělení přestrojení CIA ukazuje, jak špioni využívají kostýmy. V tajných operacích musí být dokonalý nejen převlek

Převleky u tajných agentů mají větší význam, než se může zdát. Nikdy by vás nenapadlo, co vše musí tajný agent zvládnout změnit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bývalá pracovnice CIA Jonna Mendez vybudovala svou kariéru pěkně postupně. Začínala jako recepční krátce poté, co jí její snoubenec odhalil – jen tři dny před svatbou –, že je ve skutečnosti agentem v utajení. Nakonec se dostala až na pozici šéfky divize maskování, kdy měla za úkol chránit agenty v nebezpečných situacích. To samé se týkalo cizích zdrojů, lidí, kteří pravidelně riskovali své životy tím, že se setkávali s americkými operativci.

Kouzlo pořádné transformace

Změna jejich vzhledu zahrnovala různé propriety. Zatímco je obtížné udělat někoho menším, hubenějším nebo mladším, není problém přidat výšku, váhu i věk. Podle její zkušenosti je snadné převléknout ženu za muže. S Matthew Rosenbergem z New York Times se podělila o to, jak sama díky zapálenému doutníku prošla nepoznána jako muslim. Převléknout muže za ženu je na druhou stranu o dost obtížnější. Cílem je zapadnout, ne na sebe poutat pozornost.

Pro Američany v zahraničí tohle představuje výraznou kulturní výzvu. Mendez zdůrazňuje, že převlek je mnohem víc než jednoduchá transformace obličeje, která by zahrnovala make-up, paruku a například protézu. Jde o oblečení, držení těla, chůzi, vůni i šperky. Američané na sebe nejvíce upozorní botami. Jakýkoli Ital je totiž pozná na první pohled. Nutná je také změna chování například při stolování, chůzi nebo setkáních.

Proměna celkové osobnosti

Aby opravdu splynul s prostředím, musí agent v přestrojení zkusit změnit prakticky každý prvek svého vzhledu a působení navenek. Představte si průzkum, ve kterém si účastníci vybavují každý fyzický aspekt někoho, s kým se setkali. Vaším cílem je donutit účastníky, aby na všechno odpověděli chybně. Jakou barvu mají vaše oči? Vaše vlasy? Kolik vážíte? Jak jste vysocí? Kolik je vám let? Jaký tvar má váš nos? A co hlas? Vaše oblečení?

iZdroj fotografie: Pxhere

To všechno je nutné změnit. Dá se toho docílit technicky nenáročnými metodami s použitím čehokoli, co je zrovna po ruce. Mendez jednou dostala agenta z náročné pozice pomocí rychlé změny, kterou provedla jen za pomocí běžné kosmetiky z dámské kabelky. Mnohá tajemství má od manžela, mistra převleků ze CIA Tonyho Mendeze. Ten byl také inspirací pro postavu ztvárněnou Benem Affleckem ve filmu Argo. Jde například o změny zubů, protézy a práci s hlasem.

Vysoká škola maskování

Nejvyššími metami v maskování je například maska, kterou na sobě měla při informování bývalého šéfa CIA, prezidenta George H. W. Bushe. Zpravovala ho tehdy o pokrocích v rámci programu a prezident si ničeho zvláštního nevšiml. Jeden americký agent zahodil svou masku v Moskvě, když ho riziko donutilo přerušit misi v její polovině. Maska se teď nachází v muzeu KGB, kde ji Mendez nemůže navštívit.

Kdy jste se museli vtělit do někoho jiného?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články