Uživatelé Facebooku v ohrožení: Každý, kdo obdrží tuto zprávu, přijde do 10 sekund nenávratně o svůj účet

Všichni uživatelé Facebooku by se měli mít na pozoru. Messengerem se šíří nový rafinovaný podvod, díky kterému o svůj profil přijdete. Týká se to všech.

používání internetu i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Uživatelé Facebooku by se měli mít na pozoru před novým podvodem, který se šíří aplikací Facebook Messenger. Jedná se o primitivní, avšak účinný trik, který spoléhá na lehkovážnost uživatelů. Krátká zpráva má v obětech vyvolat pocit naléhavosti, který je přinutí kliknout na přiložený odkaz. Pokud tak učiní, podvodníci mohou během pár krátkých chvil odcizit celý účet oběti a podvod šířit dál. Zprávy totiž vždy přicházejí od přátel oběti, kterým už podvodníci jejich účet ukradli.

Uživatelé Facebooku, pozor!

Oběti příjde zpráva od kamaráda, která vyzývá ke kliknutí na přiložený odkaz. Uživatelé Facebooku, kteří se nechají lehce zmást a na odkaz kliknou, příjdou během chvilky o svůj profil. O podvodu informovala internetová stránka Hoaxy a udala i příklady znění podvodných zpráv. Většinou se jedná o krátkou zprávu, která však zní velmi naléhavě.

„Ahoj, rychle zkontroluj, zda jde o tebe.“ To je jen jeden z příkladů phishingových zpráv. Ve své oběti se snaží vyvolat dojem, že na internet unikly nějaké citlivé údaje oběti, jako jsou fotky nebo videa. Tím, že zpráva přijde od přítele, má většina lidí nutkání na zprávu okamžitě reagovat a kliknout na odkaz. V tom tkví jednoduchost a rafinovanost tohoto podvodu.

iZdroj fotografie: Solen Feyissa / Creative Commons / CC BY-SA

Ukradnou vám účet

Každý, kdo na odkaz klikne, se stal obětí tohoto podvodu. Uživatelé Facebooku tak přicházejí o své profily a přispívají k šíření podvodu. Z ukradeného účtu pak podvodníci rozesílají další phishingové zprávy přátelům oběti. Jedná se o velmi rafinovaný a organizovaný podvod, který může některé uživatele stát mnohem víc než jen ztrátu Facebookového profilu.

hovor vás připraví o peníze

Každý Čech, který používá tuto aplikaci, si musí zkontrolovat bankovní účet. Hrozí ztráta peněz ze dne na den

Nikdy na nic neklikejte

Existuje několik základních zásad, které by měli všichni uživatelé Facebooku znát a dodržovat. Na prvním místě je samozřejmě obezřetnost a zdravý úsudek. Snažte se nereagovat na naléhavé a urgentní výzvy ani když je obdržíte od svých přátel či rodiny. Vždy si dané informace nejdříve ověřte nějakou alternativní cestou, než na přiložený odkaz kliknete. Pokud jste však na odkaz klikli, měli byste si okamžitě změnit přístupové heslo do svého účtu. Doporučuje se používat také dvoufaktorové ověření pro přihlášení. Takové zabezpečení značně ztíží případným podvodníkům práci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články